V Žilinskom kraji hrady a múzeá navštívilo tento rok už pol milióna ľudí

likava_bralo_a_hrad_foto

Hrady, múzeá či galérie v Žilinskom kraji navštívilo tento rok už takmer pol milióna ľudí. Tradične najobľúbenejším je Oravský hrad, tisíce turistov lákajú aj skanzeny v kysuckej Vychylovke a liptovskej Pribyline či oravská a kysucká úvraťová železnička. „Sme druhým najnavštevovanejším krajom hneď po hlavnom meste Slovenska, preto ma teší, že to je vidieť aj na návštevnosti našich kultúrnych pamiatok i všetkých jedinečných miest, o ktoré sa staráme, a verím, že túto letnú sezónu pokoríme milión. Naše múzeá, galérie či iné expozície neustále zveľaďujeme a robíme všetko pre to, aby sme každoročne prilákali čo najviac návštevníkov. V tomto roku sme pre oblasť kultúry vyčlenili v krajskom rozpočte takmer sedem miliónov eur a vďaka eurofondom sa nám tiež darí obnovovať kultúrne pamiatky,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Žilinský samosprávny kraj spravuje 22 kultúrnych inštitúcií. Najnavštevovanejším je Oravské múzeum, ktoré sa stará aj o Oravský hrad. „Turistov priťahuje história, zaujíma ich, ako sa žilo v minulých storočiach, ako sa bojovalo i hodovalo. Oravský hrad ponúka náhľad práve do týchto komnát a okrem toho sa snažíme každoročne vytvárať bohatý program i mimo bežných prehliadok,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Podľa riaditeľa Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré sa stará o hrad Likava či skanzen ľudovej architektúry v Pribyline, je za vysokou návštevnosťou najmä snaha zachovávať tradície a prezentovať ich turistom. „Ľudia chcú zážitky a dnes už nestačí postaviť ich len do expozície. U nás ponúkame dokonca možnosť zorganizovať v Pribyline tradičnú liptovskú svadbu so všetkým, čo k tomu patrí. A počas roka si môžu záujemcovia každú nedeľu na jednotlivých podujatiach tiež pozrieť, ako kedysi pracovali kováči, včelári a ďalší remeselníci,“ povedal riaditeľ Martin Krupa.

(SITA, rz;mt),123 / Foto: Michal Hrčka

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Vplyv pamiatok na rozvoj podnikania a cestovného ruchu 2

Od 23. 12. 2004 je na internetovej stránke Ministerstva hospodárstva SR v rámci druhého pripomienkového konania k dispozícii „Analýza vplyvov legislatívy z oblasti kultúrnych pamiatok na rozvoj podnikateľského prostredia a cestovného ruchu“, ktorá má byť následne predložená na rokovanie Vlády SR.
Ako sa uvádza v predkladacej správe, „kultúrne pamiatky tvoria jeden zo základných prvkov ponuky cestovného ruchu na Slovensku. Podľa doterajších poznatkov však práve vo vzťahu ochrany a revitalizácie pamiatkového fondu a podnikateľských aktivít dochádzalo ku kolíznym situáciám a bolo preto zámerom MH SR
identifikovať a analyzovať tieto problémy.“
Prijímanie pripomienok bude uzavreté 5. 1. 2005.

Pokazený chrup krajiny

ANDREJ BÁN

Zvláštna estetika kamenných ruín hradov pripomína chrup, o ktorý sa majiteľ príliš nestará. Kde-tu trčí nejaký pahýľ. Hrozí rozpad, deštrukcia. Pestrý kolorit dotvárajú Orava či Krásna Hôrka ako celkom zdravé a zachované „zuby“.

Odpovede