V Žilinskom kraji hrady a múzeá navštívilo tento rok už pol milióna ľudí

likava_bralo_a_hrad_foto

Hrady, múzeá či galérie v Žilinskom kraji navštívilo tento rok už takmer pol milióna ľudí. Tradične najobľúbenejším je Oravský hrad, tisíce turistov lákajú aj skanzeny v kysuckej Vychylovke a liptovskej Pribyline či oravská a kysucká úvraťová železnička. „Sme druhým najnavštevovanejším krajom hneď po hlavnom meste Slovenska, preto ma teší, že to je vidieť aj na návštevnosti našich kultúrnych pamiatok i všetkých jedinečných miest, o ktoré sa staráme, a verím, že túto letnú sezónu pokoríme milión. Naše múzeá, galérie či iné expozície neustále zveľaďujeme a robíme všetko pre to, aby sme každoročne prilákali čo najviac návštevníkov. V tomto roku sme pre oblasť kultúry vyčlenili v krajskom rozpočte takmer sedem miliónov eur a vďaka eurofondom sa nám tiež darí obnovovať kultúrne pamiatky,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Žilinský samosprávny kraj spravuje 22 kultúrnych inštitúcií. Najnavštevovanejším je Oravské múzeum, ktoré sa stará aj o Oravský hrad. „Turistov priťahuje história, zaujíma ich, ako sa žilo v minulých storočiach, ako sa bojovalo i hodovalo. Oravský hrad ponúka náhľad práve do týchto komnát a okrem toho sa snažíme každoročne vytvárať bohatý program i mimo bežných prehliadok,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Podľa riaditeľa Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré sa stará o hrad Likava či skanzen ľudovej architektúry v Pribyline, je za vysokou návštevnosťou najmä snaha zachovávať tradície a prezentovať ich turistom. „Ľudia chcú zážitky a dnes už nestačí postaviť ich len do expozície. U nás ponúkame dokonca možnosť zorganizovať v Pribyline tradičnú liptovskú svadbu so všetkým, čo k tomu patrí. A počas roka si môžu záujemcovia každú nedeľu na jednotlivých podujatiach tiež pozrieť, ako kedysi pracovali kováči, včelári a ďalší remeselníci,“ povedal riaditeľ Martin Krupa.

(SITA, rz;mt),123 / Foto: Michal Hrčka

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri údržbe úvraťovej železničky pomáhajú aj dobrovoľníci

Pri údržbe historickej lesnej úvraťovej železničky vo Vychylovke na Kysuciach už 14 rokov pomáhajú aj dobrovoľníci zo Slovenska, Čiech a Moravy. Nadšenci z občianskeho združenia Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK) práve v týchto dňoch opravujú trať. „Pomáhajú hlavne pri výmene podvalov, ale aj pri podbíjaní a čistení okolia trate a priepustov. Krúžkari tu chodia už niekoľko rokov, stretnú sa tu Slováci, Česi, Moraváci. Niektorí chodia pravidelne a máme s nimi priateľské vzťahy, niektorí sú tu prvýkrát. Sú medzi nimi študenti, dokonca aj nádejní mladí študenti medicíny, ale prichádzajú aj celé rodiny,“ povedala vedúca správy Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke Janka Berešová. Vo Vychylovke sa Kysucké múzeum stará okrem úvraťovej železničky aj o Múzeum kysuckej dediny. Na údržbe skanzenu majú zásluhu i členovia Mládežníckej organizácie PäťPé, ktorí tento rok namaľovali šindľové strechy a vyčistili areál.

Úvraťová železnička dosiahla rekordnú návštevnosť

Úvraťová železnička v kysuckej Vychylovke dosiahla tento rok rekordnú návštevnosť. Historická Kysucko-oravská lesná železnica previezla od mája do novembra takmer 32-tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informovala manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. V nasledujúcej sezóne chce múzeum zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. Od žilinskej krajskej samosprávy dostalo do užívania drezinu na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča.

Odpovede