Vzácny rukopis Charlotte Brontë kúpilo parížske múzeum

Obrázok k článku (video.answers.com)

Parížskemu Múzeu listov a rukopisov sa podarilo na dražbe získať vzácny rukopis legendárnej spisovateľky Charlotte Brontë. Za dielo, ktoré napísala vo veku 14 rokov, zaplatilo vyše 690-tisíc libier (v prepočte vyše 820-tisíc eur). Tým zmarilo nádeje Farského múzea sestier Brontëových, ktoré oň tiež bojovalo. “Som veľmi sklamaný. Výsledok určite nie je taký, ako sme čakali,” vyjadril sa Andrew McCarthy, riaditeľ múzea situovaného v spisovateľkinom rodnom Haworthe.

Časopis miniatúrnych rozmerov z roku 1830 má štyritisíc slov a Charlotte ho nazvala Young Men’s Magazine číslo dva. Obsahuje príbehy odohrávajúce sa v Glass Town (Sklené mesto), čo je imaginárny svet, ktorý spolu s ňou vymysleli jej súrodenci Anne, Emily a Branwell. Jeden z nich je predzvesťou slávnej pasáže z Jany Eyrovej, v ktorej sa šialená manželka pána Rochestera zatvorená v podkroví pomstí tak, že mu podpáli závesy na posteli. Dielo sa považuje za mimoriadne dôležité pre analýzu literárneho vývinu autorky.

Cieľom Farského múzea sestier Brontëových bolo získať ďalší z celkovo šesťdielnej série rukopisov, štyri z nich už vlastní. Jeho riaditeľ sa pred aukciou pokúšal získať finančné dary od verejnosti, keďže si ho múzeum nemohlo dovoliť. “Bolo by veľmi smutné, keby sa tento úžasný rukopis nevrátil do vlasti, alebo keby znovu zmizol v súkromnej kolekcii. Naozaj si myslíme, že patrí sem do Haworthu a naliehavo žiadame ľudí, aby sa ozvali, ak nám môžu pomôcť vyzbierať peniaze. Je veľmi ťažké konkurovať na trhu, kde sa cena takýchto predmetov často vyšplhá tak vysoko. Potrebujeme pomoc,” vyjadril sa vtedy. Tá prišla v podobe grantu od Fondu národného dedičstva, ktorý poskytol 613 140 libier a menšími čiastkami prispeli aj jednotlivci. To však stále nestačilo a miniatúrny časopis tak v januári poputuje do Paríža. Kde sa nachádza posledný zo šiestich rukopisov, nie je známe.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Texase budú vystavovať prvé Michelangelovo dielo

Kimbellovo múzeum umenia v Texase bude od jesene vystavovať obraz Muky svätého Antona. Autorstvo diela, ktoré vyše sto rokov vyvolávalo otázky, prisúdili jednému z najvýznamnejších renesančných umelcov – Michelangelovi Buonarrotimu. Dielo, zobrazujúce démonov snažiacich sa stiahnuť svätca z nebies, vytvoril zrejme vo veku 12 alebo 13 rokov, teda zhruba v rokoch 1487 alebo 1488.