V Texase budú vystavovať prvé Michelangelovo dielo

Kimbellovo múzeum umenia v Texase bude od jesene vystavovať obraz Muky svätého Antona. Autorstvo diela, ktoré vyše sto rokov vyvolávalo otázky, prisúdili jednému z najvýznamnejších renesančných umelcov – Michelangelovi Buonarrotimu. Dielo, zobrazujúce démonov snažiacich sa stiahnuť svätca z nebies, vytvoril zrejme vo veku 12 alebo 13 rokov, teda zhruba v rokoch 1487 alebo 1488. “Toto je jedno z najväčších znovuobjavení v histórii umenia. Dôkazy nemôžu byť jasnejšie. Je to ako detektívny príbeh, ako záhada,” vyjadril sa riaditeľ Kimbellovho múzea umenia Eric M. Lee. “Toto dielo nemôže byť vzácnejšie,” dodal.

Obraz vystavili po prvý raz v roku 1874 v Paríži. Neskôr ho kúpila istá londýnska rodina, ktorá ho nevystavovala, a na dielo v umeleckých kruhoch zabudli. Minulý rok ho kúpil zberateľ na aukcii v Sotheby’s a odniesol ho do newyorského Metropolitného múzea umenia. Šéf jedného z oddelení sa vtedy vyjadril, že môže ísť o prvé Michelangelovo dielo. V múzeu obraz vyčistili od špiny a nánosov farby, ktorými sa ho v minulosti snažili reštaurátori a reštaurátorky opraviť. Vďaka röntgenovým a infračerveným lúčom odhalili, ako umelec robil jednotlivé ťahy štetcom, odstraňoval nadbytočné vrstvy farieb aj to, ktoré detaily zmenil tesne pred dokončením obrazu. Na základe podobnosti s Michelangelovými ďalšími dielami a informácií, ktoré sám povedal svojím životopiscom, mu pred niekoľkými mesiacmi priznali autorstvo. Určenie veku a detaily diela odhalili, že ide o jeho prvé dielo. Pôvodný názov diela bolo Pokušenie svätého Antona. Po odhalení detailov sa Eric M. Lee rozhodol premenovať ho na súčasné Muky svätého Antona. Obraz v lete vystaví Metropolitné múzeum umenia. Na jeseň ho natrvalo presunú do Kimbellovho múzea umenia, ktoré ho kúpilo za neznámu sumu.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Žena spadla na obraz od Pabla Picassa a poškodila ho

Obraz Herec od Pabla Picassa sa poškodil po tom, čo naň spadla istá žena. Návštevníčka Metropolitného múzea umenia, ktorá bola na prehliadke v rámci kurzov pre dospelých, stratila rovnováhu a spadla na obraz tak, že roztrhla plátno v pravom dolnom rohu v dĺžke zhruba 15 centimetrov. Hneď po nehode preniesli dielo do konzervačného laboratória múzea. Žena sa pri páde nezranila, informoval denník The New York Times na svojej webovej stránke.

Metropolitné múzeum si požičia sochu Mladého lukostrelca

Metropolitné múzeum umenia v New Yorku bude vystavovať mramorovú sochu Mladého lukostrelca, ktorá je pripisovaná talianskemu sochárovi Michelangelovi Buonarrotimu. Po prvýkrát vstúpila na pôdu Spojených štátov po tom, čo ju získal architekt Stanford White pre svoju manhattanskú rezidenciu. Mramorová socha nahého mladíka, ktorému chýbajú ruky a chodidlá, ostala v sídle na Piatej Avenue celé desaťročia, aj po tom, čo sa z neho stalo oddelenie francúzskej ambasády. Socha bola viditeľná už z chodníka, keďže bola vystavená vo vstupnej hale nad fontánou, no ostala nepovšimnutá až do roku 1990, kým sa o ňu nezačal zaujímať kurátor Metropolitného múzea James David Draper.