Vrak Titanicu sa podľa expertov rozpadá

Obnova.sk Foto

NEW YORK – Titanic, alebo aspoň to, čo z neho zostalo, možno už skoro definitívne pohltia studené vody Atlantiku. Od vtedy, čo bol pred 18 rokmi pri kanadskom pobreží objavený, sa vrak slávnej lode pôsobením prírody aj ľudských zásahov rýchlo rozpadá.

Obnova.sk FotoOdvoláva sa na tvrdenie vedeckého tímu, ktorý sa v júli vrátil z expedície k vraku kedysi luxusného parníka. Výprava sa uskutočnila na palube výskumnej ruskej lode Akademik Mstislav Keldyš, pomenovanej po ruskom matematikovi a fyzikovi.
„Na palube boli ľudia, ktorí sa k Titanicu nepotopili od roku 1999 a teraz sa mohli presvedčiť o zjavných zmenách,“ vysvetľuje potápač David Bright. Bádatelia hovoria, že Titanic, nachádzajúci sa asi štyri kilometre pod morskou hladinou, sa postupne rozpadá, pričom tempo rozkladu sa neustále zvyšuje. Alfreda McLarena, vedca a účastníka výpravy, stav vraku šokoval. „Bol by som veľmi prekvapený, keby bol jeho stav rovnaký ako pred dvadsiatimi rokmi. Počítal som s rozpadom, ale nie s takým rýchlym,“ povedal McLaren.
Niektorí experti si myslia, že záchranné operácie a mnohé návštevy lovcov pokladov a turistov urýchlili prirodzený proces rozkladu vyvolaný hrdzavením, slanou vodou a ďalšími prírodnými faktormi. McLaren hovorí, že vinou úbytku rýb spôsobeného neúmerným rybolovom sa v okolitých vodách premnožili drobné organizmy, ktoré teraz proces rozpadu urýchlili. Podľa vedcov sú v katastrofálnom stave sťažne, paluba a dôstojnícke kabíny. Edward Kamuda, predseda Spoločnosti pre dejiny Titanicu uviedol, že vlády Spojených štátov a Kanady hľadajú spoločnú cestu, ako vrak, ktorého kovové časti rozožierajú aj baktérie, zachrániť. Titanicu podľa Brighta nesvedčia ani morské prúdy, tornáda a červy, ktorí ničia obloženie z teakového dreva. Bright, ktorý sa ako technický poradca podieľal na 24 dokumentoch o známych svetových vrakoch, zostúpil k zvyškom Titanicu v ponorke a spravil exkluzívne zábery lode. „Nemáme mnoho dát, ale keď sa zameriame na biologické a fotometrické údaje, zistíme, že stav Titanicu sa rýchlo zhoršuje. Je otázkou času, kedy Titanic splynie s okolitým morom,“ povedal Bright.
Luxusný parník Titanic, na ktorého palube cestovali okrem elitnej klientely i stovky emigrantov dúfajúcich v nový a lepší život, narazil 14. apríla 1915 na ceste z anglického Southamptonu do New Yorku na ľadovec a potopil sa. Pri katastrofe, ktorá dodnes fascinuje vedcov, historikov i filmových producentov, zahynulo viac než 1500 ľudí.
(čtk)

Zdroj: www.cestovanie.sme.sk, 15. 8. 2003

Foto: http://info.curtin.edu.au:8080/~iwoodsa/stereoscopic/1998/titanic.jpg

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili vrak lode, ktorú jej posádka opustila v roku 1853

Kanadským archeológom z vládnej organizácie Parks Canada sa podarilo objaviť vrak lode HMS Investigator, ktorú pred viac ako 150 rokmi opustila jej posádka po neúspešnom pokuse o preplávanie severozápadnej námornej cesty cez Severný ľadový oceán. Vrak našli potopený v hĺbke jedenásť metrov vo vodách Mercy Bay na severnom pobreží Banksovho ostrova.

V zálive Boka Kotorská objavili vrak rímskej lode

Vrak lode pochádzajúcej podľa všetkého z obdobia Rímskej ríše objavili na dne zálivu Boka Kotorská v Čiernej Hore. Ako vo vyhlásení uviedol tamojší Inštitút na ochranu kultúrneho dedičstva, podľa všetkého “sme našli loď, ktorá sa používala na prepravu tovarov.” Úrady miesto nálezu zatiaľ nezverejnili až do zabezpečenia jeho ochrany.

Na mieste newyorských Dvojičiek objavili vrak lode

Robotníci vykonávajúci výkopové práce na mieste teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku objavili v utorok takmer desať metrov dlhý vrak lode, ktorý tu zakopali pravdepodobne v 18. storočí. Loď bola pravdepodobne súčasťou materiálu, pomocou ktorého v 18. storočí rozširovali južnú časť ostrova Manhattan. Tvrdia to archeológovia Molly McDonald a A. Michael Pappalardo, ktorí riadili výkopové práce.

Odpovede

 1. Vrak Titanicu sa podľa expertov rozpadá

  Vydražia list s osobným svedectvom o potopení Titanicu
  Luxusný zaoceánsky parník spoločnosti White-Star Line stroskotal v noci zo 14. na 15. apríla v roku 1912. Medzi zachránenými pasažiermi bola aj sekretárka Laura Francatelli, ktorá zanechala jeden z prvých listov s osobným svedectvom.

  BRATISLAVA 8. októbra (SITA/AP) – Predstavitelia aukčného domu Henry Aldridge & Son plánujú vydražiť list s osobným svedectvom o potopení luxusného parníka Titanic v roku 1912. Jeho autorkou je Laura Francatelli, osobná sekretárka pasažierky Lady Duff a jej manžela Sira Cosma, ktorí katastrofu tiež prežili. Licitátor Andrew Aldridge predpokladá, že unikátny list vydražia za desať- až pätnásťtisíc britských libier (asi 11 427 až 17 140 eur). “Môžete vidieť množstvo dokumentov, ktoré vám stručne načrtnú udalosť, ale toto obsahuje veľa detailov, spomína sa tam Lady Duff, záchranný čln, ktorý sa hojdá hore a dolu aj výkriky,” uviedol. List ako aj ďalšie historické predmety spojené s potopením lode, budú dražiť v sobotu 16. októbra.

  Lady Duff ako aj Sir Cosmo, o ktorých sa v liste píše, patrili k najkontroverznejším pasažierom, ktorým sa podarilo zachrániť. V člne s kapacitou 40 ľudí sedeli len s ďalšími desiatimi pasažiermi. “Cosmo dal ľuďom v záchrannom člne po päť libier, čo bolo v tom čase neskutočné množstvo peňazí, v tej dobe to nebolo chápané ako ‘krvavé peniaze’,” vysvetlil. Jeho štedrosť však bola neskôr interpretovaná tak, že chcel, aby ho posádka dopravila bezpečne na breh bez toho, aby sa museli vracať po topiacich sa. Podľa Aldridgea je tiež možné, že to bol len prejav vďaky.

  Laura Francatelli mala v čase potopenia Titanicu 31 rokov. Jej list s osobným svedectvom bol súčasťou vyšetrovania. Krátko po jej smrti v roku 1967 sa stal súčasťou súkromných zbierok.

  Luxusný zaoceánsky parník spoločnosti White-Star Line Titanic stroskotal v noci zo 14. na 15. apríla v roku 1912. Loď pri plavbe Atlantickým oceánom narazila na ľadovec a v priebehu dva a pol hodiny sa potopila. Nedostatok záchranných člnov zavinil, že sa utopilo viac ako 1 500 osôb vrátane kapitána Edwarda Johna Smitha, asi 700 osôb sa zachránilo. Vrak objavil oceánograf Robert Ballard v roku 1985 pri brehoch kanadskej provincie New Foundland v hĺbke asi 4 000

 2. Re: Vrak Titanicu sa podľa expertov rozpadá
  Vydražili správu pasažierky o potopení Titanicu

  BRATISLAVA 17. októbra (SITA/AP) – Správu o potopení Titanicu od jednej z pasažierok, ktorá nešťastie prežila, vydražili v sobotu na aukcii vo Veľkej Británii za 20 tisíc libier (v prepočte zhruba 22 800 eur). Získal ju anonymný zberateľ z východnej Európy. Popis potopenia lode z roku 1912 prekonal odhadovanú predajnú sumu 15 tisíc libier (v prepočte 17 tisíc eur). Najdrahšie vydraženým predmetom bol plagát Titanicu, ktorý dosiahol cenu 60 tisíc libier (v prepočte 68 tisíc eur). Podľa licitátora Andrewa Aldridgea je to najvyššia suma, za akú sa plagát tejto lode kedy predal.

  Prísažné vyhlásenie podpísala Laura Francatelli, ktorá sa zachránila na člne s jej prominentným zamestnávateľom Sirom Cosmom Duff-Gordonom. V záchrannom člne boli len dvanásti, jeho kapacita bola pritom omnoho vyššia. Duff-Gordon s manželkou, Lady Lucy Duff-Gordon, patrili k najkontroverznejším zachráneným. “Sir Cosmo dal členom posádky, ktorí boli v záchrannom člne, po päť libier, čo bola v tej dobe veľká suma, a vtedy sa to zle chápalo ako dávanie krvavých peňazí,” uviedol licitátor Andrew Aldridge pred predajom. Verejnosť sa vtedy domnievala, že Duff-Gordon zaplatil posádke, aby ho rýchlo odviezla do bezpečia a nevracala sa pre topiacich sa. Aldridge sa však domnieva, že to mohol byť jednoducho prejav vďaky. “Stále sme veslovali a zastávali a zase veslovali,” napísala Laura Francatelli. “Počula som niekoho hovoriť o podtlaku, ak sa loď potopí. Neviem, kto sa zapojil do rozhovoru. Boli sme ďaleko, keď sme videli, ako sa Titanic zdvihol a potopil sa. Zaznelo hrozné burácanie, keď sa potopil. Potom sa ozval krik a plač. Neviem, ako dlho trval. Takmer sme nehovorili. Muži rozprávali o Bohovi a modlitbách a manželkách. Všetci sme boli v tme,” pokračuje správa.

  Laura Francatelli mala 31 rokov, keď sa Titanic potopil. Jej podpísané vyhlásenie odovzdali britskej vyšetrovacej komisii. Po jej smrti v roku 1967 bolo vo viacerých súkromných zbierkach.

Comments are closed.