Objavili vrak lode, ktorú jej posádka opustila v roku 1853

Kanadským archeológom z vládnej organizácie Parks Canada sa podarilo objaviť vrak lode HMS Investigator, ktorú pred viac ako 150 rokmi opustila jej posádka po neúspešnom pokuse o preplávanie severozápadnej námornej cesty cez Severný ľadový oceán. Vrak našli potopený v hĺbke jedenásť metrov vo vodách Mercy Bay na severnom pobreží Banksovho ostrova.

O tri dni neskôr sa im podarilo pomocou sonaru objaviť vrak lode na dne plytkej zátoky. Sťažne a lodný výstroj za ten čas ľad zničil, trup lode sa však zachoval v relatívne dobrom stave. Na brehu odborníci taktiež objavili hroby troch námorníkov, ktorí zomreli pravdepodobne na skorbut. V ich blízkosti okrem toho našli aj časť predmetov, ktoré posádka pred opustením lode vyložila na breh. Archeológovia teraz plánujú poslať k vraku malú diaľkovo riadenú ponorku s videokamerou, pomocou ktorej vrak zdokumentujú. Vrak lode chcú ponechať na pôvodnom mieste, pričom sa budú snažiť, aby toto miesto zostalo aj naďalej chránenou lokalitou. Následne sa pokúsia nájsť aj vraky lodí HMS Erebus a HMS Terror.


HMS Investigator bola jednou z mnohých lodí, ktoré pátrali po stratených plavidlách HMS Erebus a HMS Terror. Tým velil Sir John Franklin, ktorý sa snažil objaviť severozápadnú námornú cestu. Kapitán Robert McClure vyplával s HMS Investigator v roku 1850 a postupne sa mu podarilo dostať až do posledného úseku severozápadnej námornej cesty. Do Beaufortovho mora sa mu však vplávať nepodarilo, lebo lodi skrížili cestu ľadové kryhy. Námorníci preto museli zakotviť pri východnom pobreží Banksovho pobrežia, kde prezimovali. Nasledujúce leto sa McClure znova pokúsil vplávať do Beaufortovho mora, no aj v tomto prípade sa mu to pre kryhy nepodarilo. Nasmeroval preto loď do zálivu na severnom pobreží Banksovho ostrova, ktorý nazval Mercy Bay. Tam posádka zostala až do roku 1853, keď ich zachránila loď HMS Resolute. McClure sa rozhodol nechať svoju loď v Mercy Bay, kam vedci z Parks Canada dorazili 22. júla tohto roku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V zálive Boka Kotorská objavili vrak rímskej lode

Vrak lode pochádzajúcej podľa všetkého z obdobia Rímskej ríše objavili na dne zálivu Boka Kotorská v Čiernej Hore. Ako vo vyhlásení uviedol tamojší Inštitút na ochranu kultúrneho dedičstva, podľa všetkého “sme našli loď, ktorá sa používala na prepravu tovarov.” Úrady miesto nálezu zatiaľ nezverejnili až do zabezpečenia jeho ochrany.

Na mieste newyorských Dvojičiek objavili vrak lode

Robotníci vykonávajúci výkopové práce na mieste teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku objavili v utorok takmer desať metrov dlhý vrak lode, ktorý tu zakopali pravdepodobne v 18. storočí. Loď bola pravdepodobne súčasťou materiálu, pomocou ktorého v 18. storočí rozširovali južnú časť ostrova Manhattan. Tvrdia to archeológovia Molly McDonald a A. Michael Pappalardo, ktorí riadili výkopové práce.