Veža Baziliky sv. Jakuba v Levoči uspela u domácich i turistov

Obrázok k článku

Počas prvých troch týždňov sprístupnenia veže Baziliky svätého Jakuba v Levoči si pohľad na mesto z vtáčej perspektívy vychutnalo takmer dvetisíc ľudí. „Tento počet nás milo prekvapil, vyhliadka sa teší veľkému záujmu u miestnych i návštevníkov, a je tiež veľmi atraktívnym produktom cestovného ruchu. Z celkového čísla doterajších návštevníkov predstavovali asi 1 300 Slováci, zvyšok tvoria zahraniční turisti,“ informoval agentúru SITA Kamil Tomčofčík z Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči. Vedenie mesta sprístupnilo kostolnú vežu vôbec po prvýkrát pre verejnosť od 7. júla a pre záujemcov je pripravený aj výklad sprievodcov.

 

Zámerom otvorenia veže je posilniť cestovný ruch v meste. Bazilika sv. Jakuba sa nachádza v centre mesta a ponúka výhľad nielen na Levoču a jej okolitú prírodu, ale aj Vysoké Tatry či Slovenský raj. Veža je návštevníkom k dispozícií sedem dní v týždni, výstupy sa konajú v trištvrte hodinových intervaloch. Maximálne 20-členné skupiny sprevádza na 70 metrovú vežu vždy sprievodca. Zdolať pri tom musia 216 schodov. Návštevníci sa dozvedia stručnú históriu veže i mesta, aj to, čo majú z veže možnosť vidieť. „Pôvodná veža i s kostolom bola postavená približne v 14. storočí a bola vyššia, ako ju poznáme teraz. V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu a je to jedna z najstarších neogotických veží na území dnešného Slovenska. Stavba bola realizovaná podľa plánov Fridricha Mücka,“ predstavil v minulosti stručnú históriu sprievodca Štefan Plačko.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Veža kostola sv. Jakuba na budúci rok už bez lešenia

25. februára 2005 (SITA) – V tomto roku začnú reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči s druhou etapou obnovy veže kostola sv. Jakuba v Levoči. Už v januári začali vyrábať kamenné prvky na vežu. “Hneď ako to dovolí počasie, začneme s výmenou poškodených kamenných prvkov na veži,” uviedol pre SITA riaditeľ ORA Ivan Tkáč.