Veža Baziliky sv. Jakuba v Levoči uspela u domácich i turistov

Obrázok k článku

Počas prvých troch týždňov sprístupnenia veže Baziliky svätého Jakuba v Levoči si pohľad na mesto z vtáčej perspektívy vychutnalo takmer dvetisíc ľudí. „Tento počet nás milo prekvapil, vyhliadka sa teší veľkému záujmu u miestnych i návštevníkov, a je tiež veľmi atraktívnym produktom cestovného ruchu. Z celkového čísla doterajších návštevníkov predstavovali asi 1 300 Slováci, zvyšok tvoria zahraniční turisti,“ informoval agentúru SITA Kamil Tomčofčík z Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči. Vedenie mesta sprístupnilo kostolnú vežu vôbec po prvýkrát pre verejnosť od 7. júla a pre záujemcov je pripravený aj výklad sprievodcov.

 

Zámerom otvorenia veže je posilniť cestovný ruch v meste. Bazilika sv. Jakuba sa nachádza v centre mesta a ponúka výhľad nielen na Levoču a jej okolitú prírodu, ale aj Vysoké Tatry či Slovenský raj. Veža je návštevníkom k dispozícií sedem dní v týždni, výstupy sa konajú v trištvrte hodinových intervaloch. Maximálne 20-členné skupiny sprevádza na 70 metrovú vežu vždy sprievodca. Zdolať pri tom musia 216 schodov. Návštevníci sa dozvedia stručnú históriu veže i mesta, aj to, čo majú z veže možnosť vidieť. „Pôvodná veža i s kostolom bola postavená približne v 14. storočí a bola vyššia, ako ju poznáme teraz. V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu a je to jedna z najstarších neogotických veží na území dnešného Slovenska. Stavba bola realizovaná podľa plánov Fridricha Mücka,“ predstavil v minulosti stručnú históriu sprievodca Štefan Plačko.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veža kostola sv. Jakuba na budúci rok už bez lešenia

25. februára 2005 (SITA) – V tomto roku začnú reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči s druhou etapou obnovy veže kostola sv. Jakuba v Levoči. Už v januári začali vyrábať kamenné prvky na vežu. “Hneď ako to dovolí počasie, začneme s výmenou poškodených kamenných prvkov na veži,” uviedol pre SITA riaditeľ ORA Ivan Tkáč.