Na najvyššiu kostolnú vežu vlani vystúpilo už 4 400 ľudí

Obrázok k článku

Na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku, ktorá sa nachádza v Spišskej Novej Vsi, vystúpilo v minulom roku takmer 4 400 ľudí, ich počet každoročne rastie. Neogotická 87-metrová veža farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie je vďaka svojej výške od roku 2008 zapísaná do Knihy slovenských rekordov. Podľa Bibiany Bochňovej z Turistického informačného centra v Spišskej Novej Vsi ľudí láka na vežu nielen výhľad, ale aj možnosť obdivovať päticu zvonov v najvyššie položenej zvonici, pričom najstarší má viac ako 500 rokov. 

 

Veža kostola Nanebovzatia Panny Márie, postavená v rokoch 1893 až 1894, patrí k najväčším atrakciám mesta a nachádza sa v jeho centre. Veža má zároveň najviac hodinových ciferníkov, všetkých sedem poháňa jeden hodinový stroj. Návštevníci musia najprv zdolať 155 schodov, až následne na nich čaká výhľad nielen na celé mesto, ale aj okolitý Spiš, vychutnať si môžu aj panorámu Vysokých Tatier. „Do dňa máme mimo sezóny šesť výstupov, v sezóne sedem, v hodinových intervaloch. Maximálny počet ľudí na jeden výstup je 20 až 22 ľudí,“ priblížila možnosti výstupu Bochňová.

 

Záujemcovia mohli  pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov  vystúpiť na vežu bezplatne. Mesto sa do Svetového dňa sprievodcov zapojilo  po prvýkrát. „Vidíme v tom aj možnosť propagácie svojich pamiatok a zaujímavostí,“ uviedla Bochňová. Okrem výstupu na vežu Turistické informačné centrum ponúklo aj prehliadku mesta so sprievodcom.

 

Bezplatné prehliadky Kostola sv. Egídia a Námestia sv. Egídia v Poprade so sprievodcom ponúkla dňa 20.02.2016  aj popradská Mestská informačná kancelária. 

 

Podujatia boli súčasťou aktivít, ktoré už od roku 2004 pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov koordinuje Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu, člen Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA). Cieľom už 13. ročníka podujatia bolo priblížiť širokej laickej verejnosti históriu i súčasnosť miest prostredníctvom výkladu kvalifikovaných sprievodcov cestovného ruchu. Počas uplynulých ročníkov prejavilo záujem o bezplatné prehliadky v slovenských mestách viac ako 20-tisíc záujemcov.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články