Vedci objasnili takmer dvetisícročnú smrť dievčaťa

Obrázok k článku

Britskí vedci objasnili smrť mladej ženy, ktorá zomrela pred takmer dvoma tisíckami rokov. Jej telo objavili archeológovia na mieste niekdajšej rímskej usadlosti v dnešnom grófstve Kent, informovala britská vysielacia spoločnosť BBC.

“Bola zabitá rímskym mečom, ktorý jej niekto zapichol do zadnej časti hlavy,” uviedol Paul Wilkinson, šéf vykopávok. “Podľa miesta vstupnej časti rany v tom čase kľačala,” vysvetlil.

Wilkinson je riaditeľom SWAT Archaeology, spoločnosti, ktorá uskutočňuje vykopávky na staveniskách, kde by sa mohli nachádzať historické artefakty. Až po jej pracovníkoch prichádzajú na miesto ťažké stavebné stroje. Podľa Wilkinsona žena, ktorej pozostatky vykopali, bola vo veku 16 až 20 rokov, keď ju zabili, jej kosti naznačujú, že bola zdravá.

Šéf archeológov verí, že bola pochovaná v narýchlo vykopanom hrobe. “Ležala tvárou dole a bola vytočená tak, že jedno z jej ramien bolo pod telom. Jedna z jej nôh dokonca z hrobu trčala,” vysvetlil. Pochovali ju neďaleko rímskeho mesta, pričom cintorín sa nachádzal neďaleko. Pri tele sa nachádzali kúsky keramiky zo železnej doby približne z roku 50 nášho letopočtu, čo naznačuje, že patrila k domácemu obyvateľstvu. Ďalšou indikáciou jej pôvodu je fakt, že jej telo ležalo v severojužnom smere, čo bol zvyk pohanov, na rozdiel od zvyku Rimanov pochovávať mŕtvych vo východozápadnom smere.

Dobývanie Británie Rimanmi sa začalo v roku 43 nášho letopočtu. Krátko na to sa začala výstavba cesty Watling Street spájajúcej mestá Canterbury a St Albans. Rímske mesto, kde sa našlo telo, stálo na tejto ceste neďaleko dnešného Favershamu. Miestne úrady vykopané pozostatky opäť pochovajú.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Graduate Certificate in Maritime Archaeology

Flinders University offers a graduate coursework program in Maritime Archaeology including the Graduate Certificate in Maritime Archaeology. The Department of Archaeology has been teaching maritime archaeology successfully at both undergraduate and postgraduate level since 1996.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!