Položili základný kameň Múzea histórie poľských židov

Základný kameň dlhoočakávaného Múzea histórie poľských židov položili v utorok 30. júna 2009vo Varšave. Inštitúciu otvoria v roku 2011.

Pred holokaustom, známom aj ako šoa, “bola Varšava jedným z hlavných svetových centier židovského života, kde sa darilo politike, kultúre, vydavateľom a židovskému divadlu – vlastne to bolo vedúce centrum, prekonávajúce ostatné mestá v USA a Európe,” vyhlásil šéf projektu Jerzy Halbersztadt. Múzeum sa nachádza na mieste, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny vnútri varšavského geta. Práve tam nemeckí nacisti uväznili vyše 400-tisíc poľských židov. Mnohí z nich zomreli od hladu, chorôb, alebo ich deportovali do koncentračných táborov. Tehly súčasného múzea pochádzajú z veliteľstva povstalcov, centra potlačenej ozbrojenej akcie vo varšavskom gete z roku 1943. Podľa Halbersztadta sa tak uzavrel kruh a “aj začiatok výstavby múzea je časťou uzavretia tohto kruhu”. Pred múzeom vztýčia pamätník venovaný tým, ktorí zahynuli v spomínanom povstaní. Suma na výstavbu múzea sa vyšplhala na zhruba 102 miliónov eur, financie naň poskytla poľská vláda, mesto Varšava, inštitucionálni a súkromní darcovia z celého sveta.


Pred druhou svetovou vojnou žilo v Poľsku približne 3,5 milióna židov, vo Varšave tvorili tretinu populácie. Zhruba tri milióny z nich zmizli počas holokaustu. V súčasnosti je podľa viacerých zdrojov v Poľsku od 3500 do 15-tisíc židov, ale podľa expertov je nemožné zistiť, koľko ľudí v Poľsku má židovské korene.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora

Smutne známy nápis nad vstupom do bývalého nacistického koncentračného tábora v Osvienčime “Arbeit macht frei” (Práca oslobodzuje) ukradli v piatok 18. decembra 2009 neznámi páchatelia, informovala miestna polícia. “Tabuľu vzali asi o 6:00. Na pátranie po zlodejoch boli nasadené policajné psy,” uviedla hovorkyňa polície Malgorzata Jurecková pre rozhlasovú stanicu Trojka.

Na internete zverejňujú mená poľských vojnových obetí

Sedemdesiat rokov po začiatku druhej svetovej vojny si Poľsko uctilo obete nacistickej okupácie v rokoch 1939 až 1945 a zverejnilo ich mená na internete. Projekt má na webovej www.straty.pl zverejniť mená ľudí, ktorí počas tohto obdobia zahynuli, ako aj tých, ktorí sa stali obeťami okupácie a podarilo sa im prežiť. Jeho cieľom je tiež pozbierať údaje o poľských obetiach v Nemecku, Ukrajine, Izraeli aj Poľsku.