Vandali vyčíňali na židovskom cintoríne

Zhruba dvadsať zničených hrobov a náhrobných kameňov je výsledkom vyčíňania vandalov, ktorí za posledné dva až tri týždne zdevastovali michalovský židovský cintorín. MICHALOVCE – Neznámi vandali vážne poškodili židovský cintorín v Michalovciach. Vyčíňanie zatiaľ neznámych výtržníkov si odniesli asi dve desiatky vyvrátených náhrobných kameňov, štyri pomníky boli zničené úplne. Primitívny vandalizmus dokumentuje aj jeden otvorený hrob. Členovia Židovskej náboženskej obce v Michalovciach sú šokovaní a pobúrení.
„Takýto čin sa môže zrodiť len v chorých hlavách. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o primitívnych vandalov, pretože nielenže povyvracali veľa náhrobných kameňov, ale otvorili jeden hrob, kde pravdepodobne hľadali cenné predmety,“ uviedol syn predsedu Židovskej náboženskej obce v Michalovciach Peter Haber. Ako dodal, židovská obec v Michalovciach má v súčasnosti asi 20 veľmi starých členov a financie na stráženie či opravu poškodených hrobov jej chýbajú.
„Momentálne neviem odhadnúť škody, ktoré vandali spôsobili, ale určite nebudú nízke. Niektoré náhrobné kamene mali aj 150 rokov,“ dodal P. Haber.
Židovský cintorín, ktorý je situovaný v lokalite Hrádok neďaleko známej kaplnky Sztárayovcov, začali používať v 19. storočí a v súčasnosti sa na ňom nachádza vyše tisíc hrobov. Nájazdom vandalov v posledných rokoch odolával, naposledy tu v roku 1991 poškodili asi 30 hrobov. „Odvtedy sa sem-tam niečo vyskytlo, nikdy v takom rozsahu ako teraz. Cintorín je riadne oplotený a uzamknutý. Nič viac urobiť nemôžeme. Možno by si ho mohli viac všímať policajné hliadky,“ dodáva P. Haber.
Prípadom sa zaoberá michalovská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci výtržníctva. Páchateľov sa jej zatiaľ vypátrať nepodarilo.
ŠTEFAN FRIMMER

Zdroj: Denník SME, 13. 5. 2003
http://www.sme.sk/clanok.asp?vyd=20030513&cl=893044

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Předpoklady rekonstrukce krycích povrchových úprav kamene

Z hlediska současného stavu poznání není pochyb o tom, že se běžné druhy kamene jako je pískovec a opuka až do sklonku devatenáctého století používaly pro své technické vlastnosti nikoliv pro svůj vzhled. Povrch stavebních konstrukcí zhotovených z kamene i kamenných soch byl překryt omítkou nebo krycím nátěrem a pohledově se neuplatňoval. Výjimky potvrzují pravidlo, ale jejich počet je ve srovnání s celkovým množstvím historických staveb zanedbatelný.

Židia vo Vrútkach

PhDr. Jana Slameňová
Príspevok vznikol na základe etnologických výskumov vychádzajúcich z osobných zážitkov pamätníkov, štúdia archívnych materiálov a odbornej literatúry. Získavanie potrebných údajov bolo zdĺhavé a problematické. I napriek najlepšej snahe sa nepodarilo niektoré javy zo života židovskej komunity upresniť, doložiť faktami a tak ostávajú v polohe spomienok Vrútočanov. I v literatúre spomínajúcej Vrútky sa stretávame s nepresnými údajmi, či len predpokladmi.