V Trnave našli pravdepodobne najstarší stredoveký nález

Pri archeologickom výskume na Kapitulskej ulici v Trnave našli pravdepodobne najstarší stredoveký nález na území mesta. Ide o keramickú nádobu, ktorá môže pochádzať zo siedmeho storočia. „Nález môžeme datovať do rozmedzia siedmeho až deviateho storočia. Keramika, akú sme našli, sa však objavuje už v siedmom storočí. Typologicky je archaická, aj ostatné črepy ukazujú na to, že by mala patriť do druhej polovice siedmeho storočia,“ uviedol pre agentúru SITA archeológ Július Vavák z Malokarpatského múzea v Pezinku. „Je to doklad slovanského osídlenia, trošku staršieho ako sme doteraz poznali. Doteraz najstaršie nálezy v Trnave totiž pochádzajú z obdobia Veľkej Moravy,“ dodal Vavák. Pod jeho vedením na výskume pracujú študenti archeológie Trnavskej univerzity aj Univerzity Komenského v Bratislave. Výskum trvá s prestávkami už približne rok. Ukončiť by ho mali v auguste.
Nádobu objavili v zásobnej jame – v jednom zo 110 objektov, ktoré doteraz odkryli. „Objekty sú prevažne zásobné jamy, ale aj žumpy. Našli sme v nich staré mince, hroty šípov, jazdecké ostrohy či bronzové krúžkové brnenie,“ skonštatoval Vavák. Tie najzaujímavejšie nálezy objavili podľa neho až v tomto roku. „Táto lokalita je veľmi bohatá na nálezy. Čakali sme, že ich tu bude dosť, ale nie až v takom množstve,“ dodal. Nálezy po ukončení výskumu plánujú vystaviť v Malokarpatskom múzeu v Pezinku alebo v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Odpovede

  1. V Trnave našli pravdepodobne najstarší stredoveký nález

    Hanba zapadoslovenskeho muzea, ktore sa po desatrocia mohlo pysit kvalitnymi archeologmi a hanba TTSK, ze archeologicky vyskum v Trnave robia cezpolni.

Comments are closed.