V Spišskom múzeu sa bude hovoriť o Thurzovcoch

POPRAD/LEVOČA 24. októbra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na štvrtok už štvrtú prednášku z cyklu Pohľady do minulosti. Na tému Levočskí Thurzovci do polovice 16. storočia bude v historickej levočskej Radnici bude prednášať známy historik a najväčší slovenský odborník a znalec problematiky Thurzovcov a Fuggerovcov Marián Skladaný. Cyklom prednášok Pohľady do minulosti chce Spišské múzeum bezprostrednejšie oslovovať poslucháčov, sprostredkovať im históriu a pýtať sa na ich názory.Prvá prednáška bola venovaná významnej slovenskej kultúrnej a náboženskej osobnosti, bývalému dlhoročnému levočskému dekanovi Štefanovi Klubertovi, ktorý sa zaslúžil o reštaurovanie hlavného oltára farského kostola v Levoči, najznámejšieho diela Majstra Pavla z Levoče. Prednášateľom bol terajší levočský dekan František Dlugoš. Druhá prednáška bola venovaná kronikám a kronikárom Levoče. Tento pohľad do minulosti sprostredkoval historik a archivár Ivan Chalupecký. Ďalšia prednáška bola venovaná dejinám Kežmarku. Historička a spisovateľka Nora Barathova v tejto prednáške pripomenula dôležité udalosti z dejín Kežmarku a sústredila sa najmä na známu storočnú vojnu medzi Levočou a Kežmarkom, ktorú obidve mestá viedli kvôli právu skladu.
Plánovaná je ešte aj prednáška o osobnosti Majstra Pavla z Levoče a bude poslednou kultúrnou akciou pripravenou v rámci Dni Majstra Pavla z Levoče. Agentúru SITA informovala riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná.

(SITA, ro;pu), 0080

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký.

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.

České, poľské a slovenské hrady sa predstavia na Spiši

SúHRADnice 2009 je názov dvojdňovej konferencie, ktorú pre odbornú i širokú verejnosť pripravilo na víkend 7. – 8. augusta Spišské múzeum v Levoči. Konferencia je venovaná pamiatkovej obnove, ochrane hradov ako objektov. Druhá časť konferencie je venovaná prezentáciám pre verejnosť, ako sa stavať k prezentácii jednotlivých kultúrnych pamiatok v súčasnosti a kam majú pokračovať. Medzinárodnými partnermi druhého ročníka konferencie sú hrad Pernštejn z Českej republiky a hrad Niedzica v Poľsku. Prvý deň podujatia SúhHRADnice 2009 sa uskutoční v historickej radnici v Levoči. Všetky odborné prednášky sú prístupné pre širokú verejnosť.

Majster Pavol z Levoče

Slovenské národné múzeum Vás pozýva na výstavu na Bratislavský hrad do SNM-Historického múzea
Výstava Majstra Pavla na Bratislavskom hrade predstavuje jeho najvýznamnejšie diela prostredníctvom faksimilných kópií, ktoré okrem kópií troch monumentálnych sôch z hlavného oltára farského kostola v Levoči, tvoria základ stálej expozície Majstra Pavla v Levoči.