V Slovenskom národnom múzeu Cesty slovenskej knihy

Slovenskou literatúrou a knižnou kultúrou od jej počiatkov až po súčasnosť prevedie návštevníkov Slovenského národného múzea (SNM) v Martine výstava Cesty slovenskej knihy; Od Proglasu k postmoderne. Autorsky ju pripravili odborní pracovníci Slovenskej národnej knižnice v Martine Peter Cabadaj a Peter Sabov. Vo výbere viac ako 300 vystavených exponátov sú rukopisné knihy, unikátne tlače, mapy, kalendáre z 15. – 19. storočia, vrátane kódexov, ktoré patria medzi najstaršie historické pamiatky. Pozornosť si zaslúžia aj ukážky rukopisov našich spisovateľov v ich kľúčových dielach – básnické skladby Jána Hollého či Andreja Sládkoviča. Medzi unikáty výstavy bude patriť aj pergamenový kódex z roku 1594, Erbovník či Slovenské veršované desatoro v slovakizovanej češtine, ktoré je parafrázou na desatoro kresťanských prikázaní.

Záujemcovia sa tiež budú môcť oboznámiť s tajomstvami umeleckej knižnej väzby z dielní Jána Vrtílka a jeho dcéry Ľudmily Mlichovej. Svoj priestor tu bude mať aj najkrajšia kniha roku 2006 bibliofília Šalamúnova Pieseň piesní. Ide o spoločné dielo Ľudmily Mlichovej a martinského knižného grafika Petra Ďuríka, o ilustrácie sa postaral Miroslav Cipár. Väčšina vystavených predmetov pochádza zo zbierok Slovenskej národnej knižnice.

Na 37 paneloch nájdu návštevníci výstavy informácie o rukopisnej stredovekej knihe na Slovensku, období humanizmu a renesancie od vynálezu kníhtlače, stopách knižníc významných osobností humanizmu či období národného obrodenia. Vernisáž bude 14. mája o 17:00, výstava potrvá do konca októbra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Martinské polygrafissimo – V SNM už na Jána

V tomto roku si pripomíname 135. výročie od vzniku Kníhtlačiarskeho účastinného spolku v Turčianskom sv. Martine. Toto malé mesto jeho založením dostalo do vienka základ budúceho pozoruhodného rozvoja tlače, knihy i priemyslu. Myšlienka predstaviť prácu typografov a kníhtlačiarov v rozpätí od jej začiatkov v predminulom storočí až k horúcej súčasnosti, dnes tiež už 60-ročnej a. s. Neografia je pretavená do pripravovanej výstavy.

Motorky a múzeum

Dňa 13. 2. 2009 o 16.00 sa v Slovenskom národnom múzeu v Martine sprístupní výstava Motocykel včera a dnes. Autorsky výstavu pripravili členovia občianskeho združenia VETERÁN KLUB – MARTIN so svojimi priaznivcami.

Výstava o Kukučínovi poputuje aj do Chorvátska či do Argentíny

Unikátnou obrazovou a dokumentačnou výstavou si knižnice, divadlá či školy pripomínajú 150. výročie narodenia klasika slovenskej literatúry Martina Kukučína. „Ide o prvú výstavu, ktorá prostredníctvom bohatého, unikátneho obrazového a dokumentačného materiálu komplexne a v širších súvislostiach približuje Kukučínovo dielo a pôsobenie nielen na Slovensku či v Prahe, ale aj v Chorvátsku na ostrove Brač, v Čile v Punta Arenas a v Argentíne v provincii Cordóba,“ uviedol autor výstavného projektu a námestník generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice Peter Cabadaj.

Na Bratislavský hrad zavíta Björnson

Svetoznámy Nór Björnstjerne Björnson zavíta na Bratislavský hrad. Unikátne dokumenty o svetoznámom nórskom básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, publicistovi, politikovi a nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru vystavia Nórska národná knižnica a Slovenská národná knižnica (SNK) na Západnej terase Bratislavského hradu od štvrtka 28. októbra 2010. Spoločná nórsko-slovenská výstava pod názov Pocta Björnstjerne Björnsonovi priblíži pri príležitosti 100. výročia smrti osobnosti unikátne dokumenty o jeho živote a diele, agentúru SITA o tom za organizátorov výstavy informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

Pripravujú 12. ročník Dní európskeho kultúrneho dedičstva

8. septembra 2003 (SITA) – Téma Od súkromných zbierok k národným inštitúciám… je mottom 12. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa uskutočnia 11. až 14. septembra v Martine. Súčasťou otvorenia medzinárodného podujatia organizovaného každoročne pod záštitou Rady Európy je vernisáž k 100. výročiu narodenia sochára Fraňa Štefunka.