Martinské polygrafissimo – V SNM už na Jána

V tomto roku si pripomíname 135. výročie od vzniku Kníhtlačiarskeho účastinného spolku v Turčianskom sv. Martine. Toto malé mesto jeho založením dostalo do vienka základ budúceho pozoruhodného rozvoja tlače, knihy i priemyslu. Myšlienka predstaviť prácu typografov a kníhtlačiarov v rozpätí od jej začiatkov v predminulom storočí až k horúcej súčasnosti, dnes tiež už 60-ročnej a. s. Neografia je pretavená do pripravovanej výstavy. Jej dvaja kurátori – PhDr. Eva Králiková a Ivan Kučma – ju nazvali jednoznačne a výstižne Martinské polygrafissimo. Načretím do vzácnych zbierkových fondov sa na nej podieľajú: Slovenské národné múzeum v Martine, Slovenské národné literárne múzeum, Archív literatúry a umenia a knižného fondu Slovenskej národnej knižnice v Martine a Neografia a. s. Martin, Pohotovostná tlačiareň Martin a súkromní majitelia. O výtvarnú vizualizáciu sa postaral Robert Brož a hlavnými usporiadateľskými gestormi sú SNM a Neografia. Slávnostná vernisáž bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine 24. 6. 2004 – 17.00 h. a výstava bude prístupná počas celého leta.

Vlasta Kunovská

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odkaz na pergamene

Slovenská národná knižnica Odbor reštaurovania a konzervovania dokumentov
Archív literatúry a umenia Národný bibliografický ústav si Vás dovoľujú pozvať
na odborný seminár, workshop a výstavu Odkaz na pergamene

Pripravujú 12. ročník Dní európskeho kultúrneho dedičstva

8. septembra 2003 (SITA) – Téma Od súkromných zbierok k národným inštitúciám… je mottom 12. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sa uskutočnia 11. až 14. septembra v Martine. Súčasťou otvorenia medzinárodného podujatia organizovaného každoročne pod záštitou Rady Európy je vernisáž k 100. výročiu narodenia sochára Fraňa Štefunka.

Zlatý vek v Karpatoch od júna na Malej hore

Slovenské národné múzeum v Martine sprístupňuje slávnostnou vernisážou 10. júna 2004 výstavu Archeologického múzea SNM v Bratislave. Pod názvom Zlatý vek v Karpatoch, s podtitulom Doba bronzová na Slovensku (2300 – 800 pred n. l.) ju komisársky pripravil prof. Václav Furmánek z Archeologického ústavu SAV Nitra, vo výtvarnom riešení Silvestra Bini (Miláno) a Ivana Hinca (Bratislava).