V Satelite odevný dizajn najlepších mladých Slovákov

Slovenské centrum dizajnu tentoraz spolupracuje na výstave Ateliéru odevného dizajnu Katedry textilu VŠVU. Výstava Fashion Flash ukazuje krásne, nápadité a originálne modely mladých slovenských módnych návrhárov. Štyri miestnosti výstavy sú koncipované podľa farebnej škály. Biela, čierna a farebná miestnosť predstavia to najlepšie z tvorby študentov a absolventov ateliéru. V poslednej miestnosti vystaví svoje modely vedúca oddelenia Júlia Sabová. Výstavu si môžu módni nadšenci pozrieť vo Výstavnom a informačnom bode Satelit na Dobrovičovej v Bratislave až do 13. apríla. Agentúru SITA o tom informovala Daša Dúbravová zo Slovenského centra dizajnu.

Ateliér už vyše 16 rokov vytvára slovenskú dizajnérsku špičku v oblasti módy. Nová nastupujúca generácia je silne ovplyvnená svetovými módnymi trendmi, ale súčasne vychádza z reálneho slovenského prostredia, čo sa veľmi odzrkadľuje v ich tvorbe. Absolventi ateliéru Júlie Sabovej reprezentujú Slovensko na medzinárodnej úrovni so skvelými výsledkami.

Ateliér odevného dizajnu VŠVU vznikol v roku 1992 ako potreba samostatného štúdia odevného dizajnu. Tým sa rozšírila možnosť užšej špecializácie a cielený vývoj, čo prispelo k osamostatneniu a konštituovaniu samostatnej Katedry textilu. Koncepcia jej výučby je založená na chápaní módy ako celku, vo všetkých jej aspektoch a ako reflexia kultúrneho diania a životného štýlu. Výučba je založená na experimente s materiálom, formou, strihom a technológiou. Tieto experimenty sú podporené remeselnou zručnosťou, krajčírskou tradíciou a cielene volenými zadaniami tém v prvých dvoch ročníkoch. Od roku 1994 ateliér vedie akademická maliarka Júlia Sabová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

V Pezinku dnes otvoria výstavu keramiky

BRATISLAVA 13. februára (SITA) – Výstavu Z ateliéru keramiky VŠVU dnes otvoria v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Komorná výstava je výberom prác študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová.