V Ružomberku opravia takmer 170-ročný stĺp so sochou Panny Márie

Obrázok k článku

Ružomberská radnica opraví sochu Panny Márie Nepoškvrnenej, ktorá stojí pred budovou mestského úradu na trojbokom pilieri – mariánskom stĺpe z roku 1858.

 

„Mesto objedná reštaurátorský prieskum, ktorý odhalí stupeň poškodenia tohto diela. Na základe jeho výsledku budeme vedieť sumu, ktorú investujeme do obnovy sochy. Financie by sme chceli ešte v tomto roku získať formou dotácie z ministerstva kultúry,“ informoval médiá prostredníctvom tlačovej správy Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry ružomberskej radnice. Podľa jeho slov by mal prieskum stáť do tisíc eur.

 

Dielo vyhlásili v roku 1963 za národnú kultúrnu pamiatku. Naposledy ho opravovali začiatkom 90. rokov minulého storočia. Autorstvo sochy Panny Márie býva najčastejšie pripisované ružomberskému rezbárovi Alexandrovi Belopotockému a datuje sa do roku 1856.

 

Novobarokový mariánsky stĺp so sochou je jednou z dominánt Hlinkovho námestia. Mariánske stĺpy boli v mestách stavané ako symbol ochrany pred epidémiami. „Pozoruhodnosťou tohto ružomberského diela je, že stĺp s umelecky kvalitnou sochou je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z 18. a 19. storočia v regióne,“ doplnil asistent ružomberského primátora Michal Praženica.


Kamenná pozlátená socha Panny Márie Nepoškvrnenej stojí na zemeguli ovinutej pozláteným hadom. Okolo hlavy má socha tzv. gloriolu s dvanástimi hviezdičkami. „Oplotenie tohto diela malo význam pri konaní trhov v minulosti, bolo ochranou pred poškodením. Kým v ostatných mestách chýba, v Ružomberku sa plot zachoval. Aj tento fakt robí náš stĺp jedinečným,“ dodal Hromada.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Mariánsky stĺp bude opäť v plnom lesku

BRATISLAVA 14. mája 2001 (SITA) – Mariánsky stĺp na bratislavskom Františkánskom námestí je už mesiac zakrytý lešením. Reštaurátorsky ošetriť túto vzácnu kultúrnu pamiatku na vlastné náklady v rámci programu zachovania historických pamiatok sa rozhodla nadnárodná spoločnosť Unilever. Nad reštaurátorskými prácami, ktorými bol poverený akademický sochár Miroslav Polgár, má odborný dohľad Pamiatkový ústav v Bratislave.