V Ružomberku opravia takmer 170-ročný stĺp so sochou Panny Márie

Obrázok k článku

Ružomberská radnica opraví sochu Panny Márie Nepoškvrnenej, ktorá stojí pred budovou mestského úradu na trojbokom pilieri – mariánskom stĺpe z roku 1858.

 

„Aj vďaka podpore z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom a finančnej participácii mesta urobíme do konca septembra 2017 reštaurátorské práce. Budú zamerané na vyčistenie okolia sochy, chemické čistenie a odstránenie nánosov, cementových tmelov, náterov, injektáž a lepenie prasklín a ulomených častí, vyplnenie poškodených a vypadaných špár a farebnú retuš a scelenie polychrómie,“ uviedla vedúca oddelenia regionálnej politiky ružomberskej radnice Gabriela Demčáková. Podľa jej slov spôsob rekonštrukcie bude závisieť od miery poškodenia a tá bude vykonaná buď priamo na mieste alebo prevozom sochy do reštaurátorského ateliéru.

 

Práce na obnove kultúrnej pamiatky bude realizovať Pamiatkový úrad SR prostredníctvom Oblastného reštaurátorského ateliéru Levoča. „Týmto vyvrcholí päťročné úsilie miestnej samosprávy o rekonštrukciu dominanty námestia Andreja Hlinku,“ dodal asistent primátora Michal Praženica.

 

Autorom sochy Immaculaty na námestí v Ružomberku je podľa radnice pravdepodobne Alexander Belopotocký. Toto umelecké dielo, ktoré je od roka 1963 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, bolo naposledy opravované v 90-tych rokoch minulého storočia.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články