V mori objavili takmer nepoškodené nemecké lietadlo

Dornier 17

Nemecký bombardér, ktorý od druhej svetovej vojny leží na dne mora neďaleko britských brehov, je natoľko zachovalý, že ho britské múzeum plánuje vytiahnuť na pevninu. Lietadlo typu Dornier 17 považované za posledný známy exemplár zostrelili v roku 1940 nad Lamanšským prielivom, keď sa zúčastňovalo na leteckej bitke o Britániu. Spadlo do mora neďaleko brehov grófstva Kent na juhovýchode Anglicka v oblasti známej ako Goodwin Sands. Tam odpočíva v hĺbke asi 15 metrov, kde bolo z času na čas viditeľné, keď piesok ustúpil, aby sa následne opäť stratilo pod nánosmi.

Moderný sonarový výskum, ktorý vykonal úrad Port of London Authority (PLA), odhalil, že lietadlo je až šokujúco zachovalé. Ian Thirsk z RAF Museum v Hendone na predmestí Londýna, pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC povedal, že bol “nedôverčivý”, keď po prvý raz počul o jeho existencii a jeho možnom zachovaní. “Toto lietadlo je unikátne a spája sa s významnou udalosťou z britskej histórie, takže jeho dôležitosť nie je potrebné zveličovať,” povedal Thirsk. “Je jedným z najvýznamnejších leteckých nálezov storočia,” dodal.

Lietadlo Dornier 17, známe pod prezývkou “lietajúca ceruzka”, bolo navrhnuté ako dopravné lietadlo v roku 1934. Neskôr ho konštruktéri zmenili tak, aby vyhovovalo vojenským účelom ako rýchly bombardér, ktorý by bolo ťažké zasiahnuť a ktorý by prípadne mohol uniknúť nepriateľským bojovým strojom. Spolu ich vyrobili okolo 1 700 kusov, no pre boj neboli až také vhodné, keďže boli ich dolet a váha bômb značne obmedzené. Mnohé z nich dokonca z bojov stiahli.

Neobyčajne presné snímky sonaru ukazujú, že lietadlo je iba mierne poškodené v prednej časti a na oknách v súvislosti s pádom na hladinu mora. “Dvere bombovej komory boli otvorené, čo naznačuje, že posádka zhodila svoj náklad,” uviedol hovorca PLA Martin Garside. Dvaja členovia posádky zahynuli pri páde lietadla, dvoch ďalších vrátane pilota zajali a podarilo sa im vojnu prežiť.

Foto: http://falkeeins.blogspot.com/2010/09/dornier-do-17-wreck-recovery.html

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Britské múzeá

BRITISH MUSEUM – je najväčším komplexom zbierok vo Veľkej Británii. Jeho expozície obsahujú zbierkové predmety afrických kultúr – históriu, sociálne zriadenie jednotlivých kmeňov, ale hlavne zachytávajú históriu Egyptu ako sú náboženské relikvie, oblečenie, úžitkové umelecké predmety či peniaze a pod.. Ďalej sa tu nachádzajú ukážky z reštaurovania a konzervovania, ale aj z vedeckého skúmania. Významnou expozíciou je história o objavení Ameriky a jej celkový vývoj.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.