Replika lietadla bratov Wrightovcov spred 100 rokov letela

Obrázok k článku

Lietadlu Wright Flyer sa to dnes predsa len podarilo. Replika viac ako 100-ročného lietadla bratov Wrightovcov, ktoré ako prvé motorové lietadlo na svete úspešne vzlietlo zo zeme, sa aj dnes odlepilo od zeme. „Prví piloti moc lietať nevedeli. Tí sa snažili to lietadlo len vyvažovať a to sa tu snažím aj ja,“ povedal pilot Peter Mára, pôvodom z Nového Mesta nad Váhom, ktorý prišiel do Popradu na Aero-moto víkend s viacerými zaujímavými kúskami z Českej republiky. Lietadlo Wright Flyer mohli vidieť diváci letieť len v jednom smere, keďže ovládanie tohto stroja je veľmi náročné a pri silnejšom vetre takmer nemožné. Kým bratom Wrigtovcom sa pred vyše 100 rokmi podarilo vzlietnuť asi po 1 300 pokusoch, Petrovi Márovi sa to na Aero-moto víkende podarilo hneď na prvý pokus, za čo zožal od divákov obrovský potlesk.

Obrázok k článku

Oveľa ľahšie a jednoduchšie sa od zeme odlepila replika lietadla Blériot XI, ktoré ako prvé preletelo Lamanšský prieliv. Aj toto lietadlo pilotoval Peter Mára, ktorý asi ako jediný vie na týchto strojoch lietať. Lietadlo Blériot je prvé motorové lietadlo, ktoré vzlietlo na území Rakúsko – Uhorska v roku 1910. Na origináli tohto stroja lietal počas výcviku vo Francúzsku aj najslávnejší slovenský aviatik Milan Rastislav Štefánik. Pre mnohých návštevníkov Aero-moto víkendu bol let oboch lietadiel obrovským zážitkom, keďže najčastejšie v publiku zaznievala otázka, či vôbec to „čudo“ dokáže lietať. „Čudom“ mysleli všetci najmä Wright Flyers, ktoré sa ponášalo na čosi medzi bicyklom, saňami a lietadlom.

Obrázok k článku

Po unikátnych kúskoch zo začiatku aviatiky prišli na rad o niečo klasickejšie tvary lietadiel. Piloti Lietajúceho cirkusu predviedli simulovaný letecký útok strojov z prvej svetovej vojny. Obdobie druhej svetovej vojny predviedla slovenská skupina Retro Sky Team. To, že sa organizátori Aero-moto víkendu zamerali na vojnové lietadlá, súvisí podľa Romana Kloudu z popradského Aeroklubu s tým, že vývoj lietadiel sa výrazne posúval hlavne počas vojen. Vyvrcholením leteckých dní bola ukážka strojov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Súčasťou leteckých dní v Poprade je i letecká akrobacia. Akrobaciu bez motora na lietadle Fox predviedol nekoľkonásobný slovenský šampión v tejto kategórií, odchovanec popradského Aeroklubu Bohuslav Medvec. Lietanie dole a hore hlavou s motorom predviedol Dušan Šamko s dvojplošníkom, akrobatickým špeciálom Pitts. Okrem toho mali možnosť návštevníci vidieť zoskoky parašutistov, záchrannú akciu hasičov i leteckých záchranárov s vrtuľníkom, ukážky letov vrtuľníkov, dopravných a športových lietadiel.

Obrázok k článku

Neoddeliteľnou súčasťou Aero-moto víkendu v Poprade je aj prezentácia predajcov automobilov z popradského regiónu. Okrem najnovších modelov viacerých automobilových značiek mali návštevníci možnosť vidieť aj historické automobily, traktory a motorky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Do zbierky lietadiel STM pribudol kukuruznik

KOŠICE 7. júna 2004 (SITA) – Zbierka expozície letectva Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach sa opäť rozrástla. V poradí 45. lietadlom v zbierke je ruský stroj Polykarpov II so širokospektrálnym využitím, ktorý Rusi prezývajú aj kukuruznik – kukuričník, pretože sa používal v poľnohospodárstve. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ STM Eugen Labanič, “okrem Polykarpova, ktorého mechanici práve vykladajú, sme dnes dostali od USA americké prúdové lietadlo F 105 s dvojmiestnym kokpitom v úprave pre výcvik pilotov.“

Zbierku leteckého múzea rozšíril Polikarpov Po-2

KOŠICE 24. augusta 2004 (SITA) – Funkčné lietadlo Polikarpov Po-2, dar ruského prezidenta V. Putina a Ruskej federácie (RF) leteckej expozícii Slovenského technického múzea (STM), rozšírilo zbierku tzv. prezidentských lietadiel. Dar na košickom letisku dnes slávnostne prevzali od radcu Veľvyslanectva RF Jurija Cingovatova riaditeľ STM Eugen Labanič a exprezident Rudolf Schuster.

Švédsky Viggen obohatil zbierku Leteckého múzea

KOŠICE 11. septembra (SITA) – Do zbierky Leteckého múzea v Košiciach pribudlo dnes švédske stíhacie lietadlo Viggen 37 vo fotografickej prieskumnej verzii. Stalo sa tak v poradí už 16. lietadlom v zbierke tzv. prezidentských darov. “Toto lietadlo je symbolom rozvíjajúcej sa švédsko-slovenskej spolupráce. Teším sa spolu s vami, že bude ozdobou tunajšieho múzea,“ povedala švédska veľvyslankyňa na Slovensku Cecilie Julin.