Zbierku leteckého múzea rozšíril Polikarpov Po-2

KOŠICE 24. augusta 2004 (SITA) – Funkčné lietadlo Polikarpov Po-2, dar ruského prezidenta V. Putina a Ruskej federácie (RF) leteckej expozícii Slovenského technického múzea (STM), rozšírilo zbierku tzv. prezidentských lietadiel. Dar na košickom letisku dnes slávnostne prevzali od radcu Veľvyslanectva RF Jurija Cingovatova riaditeľ STM Eugen Labanič a exprezident Rudolf Schuster.Najmä vďaka R. Schusterovi košické letecké múzeum STM získalo od kráľov, prezidentov a vlád ako dary už 14 lietadiel. Podľa E. Labaniča Polikarpov je zatiaľ typovo najstarším, ale aj najdlhšie vyrábaným exponátom. Prvé kusy boli vyrobené ešte v roku 1927 a jeho výroba pokračovala ešte aj 50. rokoch. Univerzálny jednomotorový dvojplošník sa stal legendou ruského letectva. Ako vojenské lietadlo slúžil ešte aj v čase druhej svetovej vojny, keď s ním lietali pilotky ženského leteckého pluku. Známe je aj pod názvom “kukuričník”. Do košického Múzea letectva STM prišlo plne funkčné po tom, čo ho dva roky renovovali v moskovskej firme Rusavia. Podľa riaditeľa STM Labaniča nie je vylúčené, že sa bude využívať aj v Košiciach na vyhliadkové lety.
Schuster, ktorý bol iniciátorom myšlienky Múzea letectva i jeho “prezidentskej galérie”, pri slávnostnom akte poďakoval Putinovi za pekný exponát, ktorý bude v múzeu reprezentovať RF. “Hoci už nie som prezident, som rád, že prichádzajú ďalšie lietadlá – prídu z Ukrajiny, Nemecka, Švédska, a že sa táto originálna myšlienka ujala,” povedal Schuster.

(SITA, ič;zd), 0253

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nábytkárske firmy

Internetové odkazy na firmy zaoberajúce sa Nábytkom a Interierovým Designom.
V pripade zaujmu prenajat si lukrativny priestor na reklamu na Obnova.sk nas prosim kontaktujte na reklama@obnova.sk, alebo na 0907-344-743 Michal Hrčka (autor Obnova.sk).

V Leteckom múzeu pribudla balistická raketa z Ukrajiny

KOŠICE 3. januára 2004 (SITA) – Medzikontinentálna balistická raketa, ktorú Slovenskému technickému múzeu (STM) daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma, bude novým unikátnym exponátom Leteckého múzea v Košiciach. Ukrajinskí mechanici dnes v areáli múzea začali montovať korpus rakety dlhý 23 metrov.