V kaštieli otvoria regionálne múzeum a galériu

V Stropkove v týchto dňoch finišujú s rekonštrukčnými prácami v kaštieli, kde v podkroví budovy mesto plánuje zriadiť múzeum a galériu. Projekt podporila Vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní vlani v auguste vo Svidníku sumou 112-tisíc eur.

Pôvodne tu mali byť nadštandardné ubytovacie priestory, trh však tieto plány zmaril. Keďže kaštieľ slúži na slávnostné a reprezentačné účely, mesto sa rozhodlo poschodie využiť na výstavné priestory. “Podkrovie bolo pripravené ako hrubá stavba, kde okrem priečok chýbalo vykurovanie, podlahy, tepelná izolácia a elektroinštalácia. Po konzultácii s Krajským múzeom v Prešove sme pripravili zmenu projektu a vlani v novembri sme začali s prácami,” informoval vedúci odboru výstavby a regionálneho rozvoja Mestského úradu v Stropkove Ladislav Dubas.


Primátor Stropkova Peter Obrimčák po rokovaní s riaditeľkou Krajského múzea v Prešove Boženou Tomášovou sa dohodli na pevných termínoch. Do konca februára nainštalujú prvú expozíciu. V marci slávnostne otvoria múzeum aj galériu. Posledné úpravy okolia kaštieľa dokončia v máji.


„Osobne ma veľmi teší, že s rekonštrukciou kaštieľa sme sa dostali do finále. Po otvorení múzea a galérie bude funkčný celý objekt, kde už dnes sú v ponuke reštauračné služby a multifunkčná sála s možnosťou organizovania zasadnutí mestských zastupiteľstiev, konferencií či kultúrnych akcií. Múzeum a galéria budú mať dvoch zamestnancov. V pracovno-právnom vzťahu budú s Krajským múzeom v Prešove, ktoré sa bude zároveň starať o expozície a ich aktualizáciu,“ povedal stropkovský primátor Peter Obrimčák.


Do Stropkova chce vrátili archeologické nálezy z okolia kaštieľa. Priestor na prezentáciu by mali dostať hlavne domáci umelci. Nemali by tu chýbať obrazy akad. maliara Františka Veselého. Z USA im prisľúbila istá rodáčka exkluzívnu zbierku bábik. Vystavovať chcú aj numizmatické či filatelistické zbierky. Primátor plánuje osloviť aj občanov mesta, aby zapožičali novému múzeu zaujímavé exponáty, charakterizujúce históriu Stropkova.


Dubas doplnil, že v meste sa začala aj rekonštrukcia kultúrneho strediska a divadelnej sály. V projekte je zahrnutá oprava sociálnych zariadení, výmena podlahy a sedačiek. Demontážne práce robia za asistencie mestského podniku Služba. Stropkov aj v období krízy nezabúda na podporu kultúry.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rodáčka zo Stropkova venovala múzeu zbierku bábik

Veľkú časť svojej zbierky bábik z celého sveta venovala Múzeu a galérii v Stropkove rodáčka z tohto mesta Lýdia Elizabeth Pitra, ktorá žije 34 rokov v USA. Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ múzea Andrej Nábožný, pani Pitra priviezla v týchto dňoch do Stropkova 110 bábik. Múzeu prisľúbila celú svoju kolekciu okrem bábik zo Slovenska. Do Stropkova by malo postupne prísť 340 bábik. Už o dva týždne privezie na Slovensko okolo 100 bábik manžel darkyne. Ďalšie bábiky sa bude pani Pitra snažiť doručiť čo najskôr. Ako uviedla, počet kusov vždy závisí od váhy batožiny.

Odpovede

  1. V kaštieli otvoria regionálne múzeum a galériu

    Stropkovský kaštieľ dostáva novú tvár
    16. 10. 2007

    Pred začiatkom rekonštrukcie kaštieľa v Stropkove v roku 1988–89 plnil objekt utilitárnu funkciu jedálne pre miestnu strednú školu. Jeho novou kapitolou mala byť príprava priestorov pre mestskú knižnicu. Keďže po ukončení projektovej dokumentácie a prvých stavebných pracovných úkonoch získala knižnica priestory pre svoje fungovanie v inej nehnuteľnosti v meste, zmenilo sa využitie kaštieľa pre účely zriadenia mestského múzea a galérie. Metodikom v príprave a investorom bol Slovenský pamiatkový úrad v Prešove, ktorému však bolo v roku 1992 investorstvo zrušené. Mesto Stropkov prebralo stavbu so zhodenou strechou a zbúranou východnou časťou.

    „Po ukončení investorstva zo strany SPÚ ostala mestu povinnosť zachrániť takmer ruinu. Odkrytý objekt prestál celú jednu zimu a pokiaľ by v tomto stave ostal ešte rok, rozmoknutá klenba na prízemí by sa pravdepodobne zrútila. To spôsobilo, že štuková výzdoba sa natoľko poškodila, že si potom pri reštavrovaní vyžiadala kompletnú obnovu a veľké finančné náklady. Do roka sa podarilo objekt zastrešiť, dokončiť východný trakt s novými klenbami, obvodovým murivom a schodiskom. Zrealizovaná bola aj celá infraštruktúra v objekte (okrem prípojok), interiérové omietky, zateplenie podkrovia, exteriérová úprava stien a zasklenie okien,“ vysvetľoval Ing. arch. Marko Vateha, ktorý je aj jedným z autorov projektu a záchrancom pamiatky. Spolu s prostriedkami SPÚ investovalo mesto do roku 1995 na rekonštrukciu 8,5 mil. korún, pričom na jeho dokončenie potrebovalo v tom období ešte 2,5 až 3 mil. korún.

    Pre absenciu finančných zdrojov bola nehnuteľnosť uzavretá a s ďalšími prácami sa začalo až v roku 2005. V priebehu jedenástich rokov stavba morálne zostarla a vďaka „záujmu“ vandalov prišla o infraštruktúru, medené odkvapové rúry, poškodená bola strecha a začali chátrať aj exteriérové omietky. Nové vyčíslenie nákladov na dokončenie rekonštrukcie sa vyšplhalo do výšky 20 mil. korún. V roku 2005 sa pre tieto účely podarilo získať 16 mil. korún a v tomto roku pribudol ďalší milión. V súčasnosti sa žiada stavebne dokončiť podkrovie a drevený obklad v rytierskej sieni.

    Na základe rozhodnutia mestskej rady a mestského zastupiteľstva slúžia suterén a prízemie kaštieľa na komerčné účely. V spomínaných priestoroch sú v prevádzke vínna pivnica a reštaurácia. Prvé poschodie a podkrovie by malo plniť reprezentatívnu funkciu pre potreby mesta a zároveň sa plánuje so zriadením galérie pre stále a putovné výstavy s tým, že tieto priestory budú využívané aj pre slávnostné zasadnutia mestského zastupiteľstva, či prijímanie oficiálnych návštev a hostí.

    V okolí kaštieľa prebieha v týchto dňoch archeologický výskum, ktorý odhalil hradby z pôvodného hradu. Z južnej časti, už odkrytých, hradieb, by mala vzniknúť vstupná brána ku kaštieľu. Z východnej strany bude murivo vytiahnuté z terénu a po presnom zameraní pôvodných základov by symbolicky znázorňovalo kadiaľ hradby pôvodne prebiehali.

    S kaštieľom sa zároveň počíta ako s jednou z dominánt regenerovaného námestia v Stropkove. Mesto Stropkov totiž po dlhých rokoch príprav pristúpilo k realizácii novodobého námestia, ktorý vzišiel z ideového návrhu v architektonickej súťaži. Na námestí sa nachádzajú národné kultúrne pamiatky – kostol a kaštieľ zo 14. a 15. storočia. Takisto komplex budov súčasného obvodného úradu a úradu práce. Okrem týchto stavieb sa na riešenej ploche nachádza niekoľko starších rodinných domov. Podľa schváleného zámeru sa má väčšia časť objektov ktoré nemajú historickú hodnotu asanovať a na ich mieste majú vzniknúť plochy s prvkami drobnej architektúry a mestského mobiliáru.

    V mesiaci Júl 2007 boli tri rodinné domy a jeden prevádzkový objekt vykúpené od pôvodných vlastníkov a následne asanované. U zostávajúcich objektov, ktoré podľa návrhu majú byť asanované práve prebiehajú rokovania s ich majiteľmi. Zo strany mesta aj vlastníkov ide o korektný prístup so snahou dohodnúť sa. V západnej časti námestia na ploche kde sa dnes nachádza zmrzlináreň sa uvažuje s výstavbou štyroch polyfunkčných domov. Pre ich výstavbu bolo vydané územné rozhodnutie. Ich výstavbu mesto plánuje riešiť výberovým konaním na dodávateľa stavby , ktorý by mohol byť zároveň aj investorom. Veríme, že výstavbu polyfunkčných domov sa podarí zahájiť ešte v závere roka 2007. Rozpočet na regeneráciu bol vyčíslený na 135 mil. korún.

    Imrich Makó, hovorca MsÚ Stropkov

    Zdroj: tlačové správy mesta Stropkov

Comments are closed.