Krajské múzeum chystá v Hanušovciach n/T. a Stropkove letné podujatia pre deti

Obrázok k článku od zora.

Krajské múzeum v Prešove pripravuje od tohto týždňa vo svojich pobočkách Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou a kaštieľa v Stropkove viacero letných aktivít určených predovšetkým deťom. Od 1. augusta navyše v hanušovskom archeoparku chystá otvorenie novej archeologickej expozície. Agentúru SITA o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

 

V archeoparku v Hanušovciach nad Topľou môžu deti počas letných mesiacov každý štvrtok od 12. júla zažiť Prázdniny v praveku. Archeopark je jediné živé archeologické múzeum pod holým nebom na Slovensku. Pre jeho návštevníkov sú pripravené autentické obydlia, pokusné políčka a výrobné dielne. „Na návštevníkov archeoparku čaká množstvo zaujímavých aktivít a na svoje si prídu aj rodiny s deťmi. Hravou formou sa dozvedia niečo nové o dávnej i menej dávnej histórii nášho krásneho regiónu,“ uviedol historik umenia a vedúci organizačnej jednotky prešovského Krajského múzea v Hanušovciach nad Topľou Samuel Bruss.

 

Pre deti budú počas akcií pripravené aj rôzne aktivity, napríklad lukostreľba alebo remeselné činnosti charakteristické pre danú dobu – výroba šperkov z medeného drôtu v štýle doby bronzovej, štiepanie, vŕtanie a brúsenie kameňa, zhotovenie hlinených nádob v ruke či na kruhu alebo tkanie tkaníc na malých krosienkach. Súčasťou programu je aj prehliadka kaštieľa a jeho expozícií – Príroda a história vranovského regiónu, dobovo zariadené interiéry, etnografická výstava Duch národa alebo expozícia Zabudnutý rod Dessewffy. „Od 1. augusta zároveň otvárame novú archeologickú expozíciu Svet dávnych vekov,“ informovala riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.

 

Prázdninové aktivity pripravuje v priestoroch miestneho kaštieľa aj múzeum v Stropkove. V stredu 11. júla sa tu uskutoční akcia zameraná na spoznávanie histórie zábavným spôsobom, 25. júla si môžu deti vyskúšať profesie predkov v rámci Remeselného dňa. „Pri výstavách budú na deti čakať úlohy, ktoré musia riešiť pri svojej práci historici a archeológovia. Po splnení úloh dostanú od nás certifikát historika a archeológa,“ informovala o aktivitách v Stropkove historička Krajského múzea v Prešove – Kaštieľa Stropkov Nikoleta Lattová. V priestoroch stropkovského kaštieľa bude 15. augusta aj Maškarný bál.

 

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v roku 1975. Od začiatku roku 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách. Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer stotisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Vianoce od Lucie do Troch kráľov v múzeu

Od Lucie do Troch kráľov pripravilo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov pre svojich návštevníkov programy s témou Vianoc a zimného zvykoslovia. Pásmo podujatí pomenovali Śčeśľive śvjatočki v nárečí Šariša. V múzeu si hostia môžu nakúpiť drobné vianočné pečivo, ozdoby do bytu aj na vianočný stromček. Zabaviť ich príde folklórny súbor Oblík a Vederko.