V jaskyni v Gruzínsku objavili vlákna staré 34 000 rokov

Skupina archeológov a paleontológov objavila v jednej jaskyni v Gruzínsku zvyšky niečoho, čo by mohlo byť najstarším doteraz nájdeným kusom odevu. Ide o malé ľanové vlákna spred 34 000 rokov, ktoré podľa výskumníkov používali ľudia na výrobu oblečenia, košíkov či topánok. Niektoré vlákna boli dokonca nafarbené na čierno, sivo, tyrkysovo a ružovo.

Objavenie vláken prekvapilo výskumníkov, ktorí pracujú v jaskyni Dzudzuana už od roku 1996 a každoročne sa tam vracajú, aby výskum dopĺňali. Posledný raz, keď sa pokúšali zistiť viac o živote obyvateľov v období mladého paleolitu, ako lovili a zbierali potraviny, či aké nástroje používali, spozorovali pomocou mikroskopu medzi vrstvami hliny v jaskyni niečo nečakané – zvyšky starodávnych ľanových vláken. Podľa slov archeológa Ofera Bar-Yosefa, jedného z hlavných odborníkov zodpovedných za výskum, sa vlákna mohli používať na výrobu odevov, spájanie kúskov kože či na zväzovanie.


Vedci sa domnievajú, že použitie ľanu, ktorý je prírodný a ľahko dostupný, taktiež zvyšovalo “možnosti prežitia” ľudí v tvrdých podmienkach tejto hornatej oblasti, kde je podnebie veľmi chladné. Niektoré vlákna boli stočené, čo naznačuje, že sa používali na výrobu povrazov či šnúrok. Iné zase boli zafarbené s pomocou rastlín z tejto oblasti. Skupina odborníkov odhadla vek vláken s pomocou uhlíkovej metódy na 34 000 rokov. Takmer tomu nemohli uveriť, keďže najstaršie stopy vláken, ktoré sa dovtedy podarilo nájsť, boli zo známeho českého náleziska v Dolných Věstoniciach a ich vek bol približne 28 000 rokov. Výsledky vykopávok publikovali v poslednom vydaní časopisu Science.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.