Britskí archeológovia našli pozostatky z doby ľadovej

Britský tím archeológov objavil v jaskyni Kents Cavern v anglickom meste Torquay skamenené zuby a kosti rôznych druhov živočíchov z neskorej doby ľadovej a taktiež 15-tisíc rokov starý hrot kopije.

Medzi nájdenými fosíliami boli okrem iných pozostatky hyen, jeleňov a srstnatých nosorožcov, ktorých vek môže byť až 25-tisíc rokov. Hrot kopije, známy tiež pod názvom sagaie, je vyrobený z parožia soba a jedná sa o vôbec prvý kompletný nález tohto druhu na území Veľkej Británie. Cieľom vykopávok je čo najpresnejšie zistiť kedy vyhynuli neandertálci, kedy sa v Británii po prvý raz objavili príslušníci nášho druhu a či tieto dve udalosti spolu priamo súvisia. Odborníci si však už teraz myslia, že tento výskum výrazne obohatí naše vedomosti o tom, ako vyzeral život v období pred desať až päťdesiattisíc rokmi.


Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

Britskí archeológovia z University of York a University of Manchester objavili pozostatky najstaršieho obydlia na území Veľkej Británie. Kruhová štruktúra nachádzajúca sa na nálezisku Star Carr neďaleko mesta Scarborough vznikla podľa odborníkov približne v roku 8500 p.n.l. To je o 500 rokov skôr než doteraz najstaršie obydlie objavené v mestečku Howick.

Odkryli táborisko z čias neandertálcov

Táborisko z čias, keď neandertálcov v Európe striedal človek dnešného typu, skúmali počas leta archeológovia zo Slovenskej akadémie vied v Nitre. Nachádza sa v katastri Trenčianskych Teplíc a patrí kultúre nazvanej szeletien, ktorá existovala v poslednej dobe ľadovej medzi rokmi 35 až 40-tisíc pred naším letopočtom.