V Španielsku objavili jaskynné rytiny staré približne 14 500 rokov

Obrázok k článku

 Archeológia v španielskom meste Lekeitio objavili viac ako 50 jaskynných rytín, ktorých vek odhadujú na približne 14 500 rokov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie biskajského regionálneho predstaviteľa Unaia Rementeriu.

 

Rytiny sú podľa jeho slov “pokladom ľudstva”, výnimočne dobre remeselne zvládnuté a veľmi dobre viditeľné. Odborníci tvrdia, že sú najpôsobivejšími rytinami, aké doteraz našli na Pyrenejskom polostrove. Medzi zvieratami vyrytými do skalnej steny sú kone, bizón, kozy a doteraz vôbec prvýkrát najmenej dva levy.

 

Región Biskajsko susedí s provinciou Kantábria. Práve tam sa nachádza jaskyňa Altamira, lokalita s najcennejšími pravekými jaskynnými maľbami v Španielsku. Altamiru niekedy prezývajú “Sixtínskou kaplnkou paleolitického umenia”.

 

V máji tohto roka objavili v severnom Španielsku, v baskickej jaskyni Atxurra, rytiny a maľby zvierat z obdobia paleolitu. Vedci vtedy tento unikátny nález označili za “šampióna jaskynného umenia” spomedzi desiatich podobných pravekých lokalít v Európe.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články