V bratislavskom Dóme sv. Martina sprístupnili vzácnu klenotnicu

V Dóme sv. Martina v Bratislave 1. júla 2008 sprístupnili vzácnu klenotnicu, ktorá obsahuje klenoty nazbierané za viac ako 555 rokov existencie chrámu.Okrem samotnej umeleckej, historickej a kultúrnej hodnoty samotnej stavby ich tvorí nemalé množstvo predmetov, ktoré sa vyznačujú vysokou remeselnou a výtvarnou kvalitou.

Najväčším skvostom je 109 cm vysoká gotická monštrancia s celým radom bohoslužobných predmetov vrátane kalichov či biskupských beriel, pacifikálov, cibórií alebo relikviárov. Taktiež sa tu nachádzajú rôzne maliarske skvosty, napríklad gotické tabuľové maľby, ktoré pochádzajú z obdobia okolo roku 1480. Ich autorstvo je pripisované “Majstrovi Winklerovho epitafu”.

Zvláštnym druhom klenotov je množstvo bohoslužobných rúch, mitier či pontifikálnych črievic zdobených bohatou ručnou výšivkou, technikou tzv. maľby ihlou.

Tieto cennosti je tiež možné vidieť pri obzvlášť slávnostných bohoslužbách, kedy sa opätovne stávajú súčasťou slávenia liturgie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.