Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici bude počas Veľkej noci otvorené čiastočne

Obrázok k článku

Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) bude počas veľkonočných sviatkov v piatok 14. apríla a v pondelok 17. apríla zatvorené. „Jeho expozície si návštevníci môžu pozrieť v sobotu a v nedeľu, teda 15. a 16. apríla v rámci bežných otváracích hodín, a to od 08:30 do 12:00 a od 13:00 do 16:00,“ informovala Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu.

 

Múzeum TANAPu, ktoré si tento rok pripomína 60 rokov od svojho vzniku, návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku, ročne sem príde okolo 30-tisíc návštevníkov. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú.

 

Múzeum TANAPu bolo založené 1. apríla 1957 ako jedna z organizačných zložiek vtedajšej Správy TANAPu, ktorá sa od roku 1995 transformovala na Štátne lesy TANAP-u. V samotnej expozícii je v súčasnosti vystavených viac ako 1 500 exponátov. Za šesť desaťročí svojej existencie múzeum zhromaždilo vo svojich depozitároch vyše šesťdesiattisíc zbierkových predmetov, či už botanických, zoologických, historických, etnografických alebo geologických a paleontologických. Spolu s archívnymi dokumentami, fotonegatívami a historickými knihami sa vo fondoch múzea nachádza približne 140-tisíc zbierkových a archívnych predmetov.

 

Náučno-vzdelávací profil múzea dopĺňajú ešte ďalšie tri objekty, a to vedecká a regionálna knižnica, informačné centrum a Expozícia tatranskej prírody, známa skôr ako botanická záhrada, ktorá je živou ukážkou tatranskej flóry v podmienkach imitujúcich reálnu tatranskú prírodu.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.