V Bratislave začínajú s obnovou bývalej školy pre umelcov z Cvernovky

Obrázok k článku

S rekonštrukciou priestorov bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici v Bratislave, do ktorej sa presťahujú umelci z bratislavskej Cvernovky, plánujú začať v najbližších dňoch. Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorému budova patrí, dá objekt Nadácii Cvernovka do dlhodobého prenájmu. Účelom je vybudovanie kreatívneho centra na podporu talentu. Ako dnes pre agentúru SITA povedal správca Nadácie Cvernovka Branislav Čavoj, v rámci rekonštrukcie vyčistia priestor, obnovia elektriku i kúrenie. “Naša optimistická vízia je, že rekonštrukciu by sme mohli ukončiť do konca októbra, prípadne novembra,” pripomína s tým, že ateliéry by sa sem mohli presťahovať do konca tohto roka a od nového tu fungovať. O rozpočte na obnovu budovy školy Čavoj hovoriť nechcel. Budova bývalej chemickej priemyslovky má päť poschodí so suterénom a nadstavenou fotokomorou pod strechou objektu. Zmluvu o nájme dnes podpísali zástupcovia Cvernovky s predsedom BSK Pavlom Frešom.

 

Umelecké ateliéry sídlili v budove pradiarne v areáli Cvernovky, pre havarijný stav objektu sa však musia vysťahovať. Všetky sú v súčasnosti v internáte na Račianskej ulici, ktorý je súčasťou areálu bývalej chemickej priemyslovky. Priestory starej Cvernovky musia vysťahovať do konca júla. “Väčšina vecí je už preč, tie sme museli vysťahovať do 24. júla. Teraz vynosia už len zopár drobných vecí, ktoré tam ešte ostali. Budova je však už skoro prázdna,” doplnil Čavoj. “Čo sa týka internátu, do roka a pol musíme predložiť plán budovy na niečo, čo bude súvisieť s kreatívnym centrom. Musí to ísť opäť do bratislavského krajského zastupiteľstva, poslanci to musia schváliť,” poznamenal s tým, že dopyt po ateliéroch z externého prostredia stúpa.

 

Ročné nájomné za školu bude 60-tisíc eur ročne. Nájom za internát, sklad, garáž a pozemky bude jedno eur za rok. Nadácia Cvernovka sa zaväzuje, že počas doby nájmu vynaloží vlastné finančné prostriedky na uvedenie a udržanie budovy školy v prevádzkyschopnom stave, a to v celkovej predpokladanej výške 740-tisíc eur, pričom v prvom roku nájmu vynaloží na prevádzku budovy 350-tisíc eur.

 

Cvernovka od svojho vzniku v roku 1903 do 2003 slúžila ako továreň na výrobu bavlny, ktorú vyvážali do celého sveta. Neskôr ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a stala sa sídlom mladých architektov, dizajnérov, výtvarníkov, filmárov i divadelníkov. Od minulého roka funguje Nadácia Cvernovka, jej cieľom je vybudovať z Cvernovky centrum kreatívneho priemyslu, kultúry a spoločenského rozvoja. Účelom nadácie je predovšetkým podpora zveľaďovania kultúrnej, spoločenskej a materiálnej hodnoty bývalého priemyselného areálu Cvernovej továrne v Bratislave.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Trnava predáva národnú kultúrnu pamiatku

Meštiacky dom na Hviezdoslavovej ulici č. 6 v Trnave ponúka jeho majiteľ mesto Trnava na predaj v obchodnej verejnej súťaži. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, je však schátraná a potrebuje obnovu. „Ide o stredoveký objekt, renesančne prestavaný, pričom posledná úprava tu bola robená v roku 1900. Budova je v súčasnosti prázdna a jej stav si vyžaduje komplexnú obnovu v súlade s kritériami stanovenými pamiatkarmi,“ uviedol pre agentúru SITA Milan Kazimír z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.