Trnavský samosprávny kraj obnoví historickú budovu v centre Trnavy, bude v nej kreatívne centrum

Trnavský samosprávny kraj vyhlásil verejné obstarávanie na prestavbu historickej budovy na Hlavnej ulici 17 v Trnave pre kreatívne centrum. Pamiatkovo chránený objekt čaká kompletná rekonštrukcia, od suterénu, až po strechu, dohliadať na ňu budú pamiatkari. Po dokončení stavebných prác tam vzniknú priestory pre kultúrne podujatia, ateliéry, hudobné skúšobne, prednášky, ale aj pre kaviarne. Predpokladaná hodnota zákazky je vyčíslená na takmer 5,7 milióna eur, práce by nemali trvať viac ako 17 mesiacov.

O oživení priestorov historickej budovy v centre mesta sa bude podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča ešte viesť diskusia s miestnou umeleckou komunitou. „Považujeme to za mimoriadne dôležité, pretože ide o najvýznamnejší kultúrny projekt v Trnave za posledné desaťročia,“ vysvetlil. Po rekonštrukcii sa podľa neho môžu naspäť vrátiť aj terajší nájomcovia, ktorí sa musia vysťahovať do konca februára. Reprezentatívna historická budova je majetkom mesta Trnava, Trnavský samosprávny kraj si ju pre zriadenie kreatívneho centra prenajal. Je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok, s kultúrou je spájaná celé desaťročia. Dlhé roky tam bolo známe kníhkupectvo a ďalšie prevádzky, v dvorovej časti sídlila Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Pôvodne však bol tento objekt sídlom bánk.

Trnavský samosprávny kraj získal na kreatívne centrum 7,7 milióna eur z eurofondov, preinvestovať by ich mal do konca roku 2023.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede