Umenie zo Slovenska obsiahlo tri kontinenty

Ázia

„Slovenské umenie ohromilo arabský polostrov. Doteraz tu bolo nepoznané, ale donového tisícročia vstúpilo s razanciou a výtvarnou presvedčivosťou. Desať rokov porevolúcii sa zbavilo nánosov ideologizácie a slobodne ponúka svoje umelecké vízie,“napísali najvplyvnejšie noviny na arabskom polostrove Gulf News v recenzii na aprílovúvýstavu deviatich slovenských výtvarníkov v súkromnej Hunar Gallery, situovanej vnajväčšom meste Spojených arabských emirátov (SAE) v Dubaji.

Igor Benca, Róbert Brun, Karol Felix, Marián Komáček, Dušan Kállay a KamilaŠtanclová prezentovali okolo šesťdesiat grafických listov a obrazov, Oto Bachorík,Víťo Bojňanský a Milan Lukáč zase do dvadsať plastík, ktoré sa pod názvom NewEncounters (Nové spojenia) stretli s mimoriadnym ohlasom odbornej i laickej verejnosti.

Výstava bola usporiadaná v rámci Dní slovenskej kultúry v SAE, ktoré pripraviloslovenské veľvyslanectvo na čele s ambasádorom Petrom Zsoldosom. Povedľa výtvarnejčasti slovenskú kultúru zastupovali slovenskí hudobníci – Quartet Istropolitana aBratislavské dychové okteto – ktorí vystupovali v púšti Al Ain.

Kurátorom výstavy bol umelecký tlačiar z Nitry Martin Štěpánek a po úspechu vDubaji sa uvažuje o jej reinštalácii, ktorá by mala byť tohto roku v hlavnom mesteSAE Abú Dabí. „Počas nášho pobytu sme mali možnosť vidieť obidve mestá, ktorésa odlišujú,“ povedal Karol Felix. „Dubaj je prudko sa rozvíjajúce kozmopolitnémesto otvorené svetu, hlavné mesto Abú Dabí je zase viac arabskejšie, sídli tamprezident a veľvyslanectvá jednotlivých krajín. Veľkým zážitkom bola architektúrav Dubaji, kde projektujú svetoví architekti. Magnetom je v tomto smere Veža Arabov,jediný sedemhviezdičkový hotel na svete, ktorý navrhol špičkový britský architektsir Richard Rogers. Ďalšou pastvou pre výtvarníkové oči bola púšť, ktorá vpodobe púštneho safari bola aj výzvou pre náš adrenalín.“

Amerika

Člen grafického združenia G-Bod Karol Felix bol minulý mesiac spolu so sólistomOpery SND Martinom Malachovským hosťom zimného slovenského konzulárneho plesu, kdemal absolvent legendárnej školy Albína Brunovského prezentáciu svojich grafickýchdiel. Neskôr sa stal hosťujúcim umelcom na North Central College v Naperville, pričomnajdôležitejším bodom jeho pedagogického programu bola 30-minútová prednáškaspojená s premietaním diapozitívov na festivale Nové hlasy Európy.

Počas takmer trojtýždňového pobytu sa Karol Felix stretol so starostom mestaChicago Richardom M. Daleym, starostom Napervillu Georgeom Pradelom, ktorý pri príležitostiotvorenia výstavy slovenského výtvarníka v Oesterle Gallery vyhlásil Deň KarolaFelixa a spolu s jeho manželkou Zuzanou Felixovou mu udelili čestné občianstvo mesta.Príjemnými a podnetnými chvíľami bola návšteva v ateliéri Eda Paschkeho,významného predstaviteľa americkej maľby chicagskej školy, a stretnutie s oscarovýmhercom Clifom Robertsom.

Európa

K súčasným úspešným prezentáciám slovenského umenia v zahraničí patrí ajvýstava dvanástich slovenských výtvarníkov, ktorá je do konca apríla sprístupnenávo francúzskej galérii Tourgéville, situovanej neďaleko prístavného mesta vNormandii Deauville. V priestoroch bývalej syrárne zrekonštruovanej do exkluzívnejvýstavnej siene sa prezentujú takmer stovkou prác – od maľby cez plastiku až sklo aumelecký textil – Oto Bachorík, Roman Balogh, Víťo Bojňanský, Rudolf Fila, Eva Fišerová,Jozef Hobor, Milan Lukáč, Pavol Macho, Ivan Pavle, Soňa Pavleová, Rudolf Sikora aStanislav Stankoci.

Výstavu pripravilo slovenské veľvyslanectvo v Paríži a Galéria Art 11 na čele sAnnou Stachovou-Vasseurovou a Jarmilou Freauxovou, pričom starosta Tourgéville Herve VanColen ju označil za ďalší významný príspevok k nadviazaniu kultúrnych kontaktovmedzi Slovenskom a Francúzskom. ĽUDO PETRÁNSKY



Publikované na: www.sme.sk dňa 23. 4. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Výstava obrazov Ivana Pavleho na Floride

SARASOTA – V priestoroch súkromnej galérie Missing Link v americkom meste Sarasota naFloride sa uskutočnila samostatná výstava slovenského umelca Ivana Pavleho. Výstavabola súčasťou širšej prezentácie slovenskej kultúry v Sarasote, v rámci ktorej saprezentovala aj slovenská filmová tvorba.

EURÓPA 2020 – Paneurópska výstava dizajnérskych plagátov

V priestoroch Slovenského národného múzea sa uskutoční v stredu 28. apríla o 13.00 hod. otvorenie výstavy dizajnérskych plagátov pod názvom „Európa 2020“. Organizátormi výstavy sú Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Bratislave a SNM. Cieľom organizátorov je symbolický príspevok Chorvátskej republiky k radu akcií, ktoré sa v Bratislave a na Slovensku uskutočnia pri príležitosti vstupu SR do Európskej únie.

Rudolf Fila – maliar

Rudolf Fila sa narodil 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. Absolvoval Školu umeleckého priemyslu v Brne (1950–1952) a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1952–1958). V roku 1959 bol zamestnaný v Ústredí umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1960–1990 učil na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, v rokoch 1990–1992 viedol ateliér voľnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Slovenské umenie v Poľsku, Rusku i Švédsku

Slovenské umenie sa tento týždeň predstavuje vo viacerých metropolách Európy – v Moskve, Štokholme a vo Varšave. V hlavnom meste Ruskej federácie 3. mája 2010 odštartovali Dni Slovenska. Taktiež 3. mája otvorili v švédskom hlavnom meste výstavu slovenského exilového výtvarníka Michala Hudáka. V Poľsku sa zas na 6. Varšavskom festivale umeleckej fotografie predstavujú mladí slovenskí fotografi. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.