Učiteľovi a historikovi Štefanovi Jastrabíkovi odhalili na budove múzea Molpír v Smoleniciach pamätnú tabuľu

Obrázok k článku

Pamätnú tabuľu venovanú dlhoročnému učiteľovi a regionálnemu historikovi Štefanovi Jastrabíkovi odhalili počas víkendu na budove múzea Molpír v Smoleniciach. Zároveň pri tejto príležitosti sprístupnili vynovenú expozíciu múzea. Jastrabík sa dlhodobo venoval štúdiu histórie Smoleníc a regiónu, čo využíval aj vo vyučovaní. Zbieral a zachraňoval staré pamiatky, študoval dokumentačný materiál v archívoch. V tomto roku uplynulo sto rokov od jeho narodenia.

 

„Štefan Jastrabík spolupracoval s bádateľmi počas archeologického prieskumu na vŕšku Molpír nad Smolenicami v rokoch 1963-1970, v spolupráci so SNM v Martine realizoval v rokoch 1963-1965 výskum džbánkárstva v Smoleniciach. Veľké úsilie vynaložil pri hľadaní stratenej originálnej patentnej listiny, ktorú dostal smolenický rodák, vynálezca Štefan Banič za vynájdenie padáka roku 1914 v USA. Úsilie bolo korunované úspechom. Následne zabezpečil postavenie pamätníka nad jeho hrobom v Smoleniciach (1968) a pomník pred novou budovou letiska v Bratislave (1970),“ uviedla Ivana Štibraná, ktorá študovala archívne materiály z Jastrabíkovej pozostalosti.

 

Základná škola s materskou školou v Smoleniciach podľa zástupkyne riaditeľky Ľudmily Kovačovičovej podniká aktivity, aby činnosť Štefana Jastrabíka nezostala zabudnutá. Napríklad výchovou ďalšej generácie, ktorá je vedená k tomu, aby vedela, kto bol Štefan Jastrabík, okrem iného formou žiackych konferencií. Škola tiež opakovane navrhla Štefana Jastrabíka na ocenenie sv. Gorazda. Na svojho učiteľa si pri jeho pamätnej tabuli zaspomínal aj starosta Smoleníc Anton Chrvala.

 

Štefan Jastrabík sa narodil 21. januára 1917 v Chocholnej, od roku 1937 pôsobil ako učiteľ dejepisu, slovenského jazyka a dejepisu vo viacerých dedinách v okolí Trnavy. V Smoleniciach učil v rokoch 1939 – 1951 a v období 1960 – 1977. Zomrel v roku 1981, pochovaný je v Smoleniciach.

Zdroj: http://www.smolenice.com

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Odhalili pamätnú tabuľu udelenia erbu Košiciam

Pamätnú tabuľu, pripomínajúcu udelenie prvej erbovej listiny mestu Košice v roku 1369, odhalili predstavitelia samospráv miest Miškovec a Košice dňa 11. mája 2010 v priestoroch hradu Diósgyőr. Ako informovala Katarína Jantošovičová z košického magistrátu, pamätná tabuľa bude pripomínať verejnosti významnú historickú udalosť, ktorá sa odohrala na hrade Diósgyőr pred viac ako 640 rokmi.