Uchádzačom o pozíciu šéfa ÚĽUV ostáva na poslanie prihlášky šesť dní

Záujemcovia o pozíciu riaditeľa Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) môžu svoje prihlášky poslať najneskôr do piatka 16. apríla. Informuje o tom Ministerstvo kultúry SR (MK SR) na svojej webovej stránke. Výberové konanie vypísal rezort ešte v polovici marca. Úspešný uchádzač spolu s ministerstvom vytvorí dlhodobo udržateľný plán rozvoja ÚĽUV, a to sformulovaním plánu organizácie na deväť rokov. Malo by ísť pritom o výsledok širokej odbornej diskusie. Rezort doplnil, že dôležitý bude aj maximálne flexibilný a jasne komunikovaný prístup ku tvorbe riešení, ktoré vyplývajú z obmedzení prevádzky ÚĽUV pre pandémiu ochorenia COVID-19.

Nové vedenie má podľa MK SR za úlohu vytvárať rozmanitú a inovatívnu ponuku pre verejnosť s tým, že uchová tradičné remeselné techniky a oživí a podporí tie zanikajúce. Dôraz by malo pritom klásť na sprostredkovanie tradičnej ľudovoumeleckej výroby deťom a mládeži, seniorom či znevýhodneným skupinám obyvateľstva. „Budúcnosťou ÚĽUV je vyhľadávanie spoluprác s organizáciami a tvorcami v oblasti svojho pôsobenia za účelom výmeny skúseností, zapájanie sa do relevantných medzinárodných fór a sprostredkúvanie slovenských výrobkov do zahraničia s cieľom posilniť ľudovoumeleckú výrobu a dizajn v medzinárodnom kontexte,“ zhrnulo ministerstvo.

Od úspešného uchádzača ministerstvo očakáva tiež vypracovanie stratégie efektívneho využívania pridelených verejných finančných zdrojov a získavanie ďalších finančných príjmov mimo štátneho rozpočtu. Aktívny by mal byť aj pri príprave Akčného plánu udržateľného rozvoja nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry na roky 2022 – 2025 a aj pri implementácii Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ústredie bolo založené v roku 1945 s poslaním uchovávať a rozvíjať ľudovú umeleckú výrobu s možnosťou prezentácie aj v zahraničí a plniť funkciu celoštátneho dokumentačného a informačného centra ľudovej umeleckej výroby. Tvorí ho päť úsekov a múzeum. ÚĽUV zároveň prevádzkuje päť predajní. V súčasnosti je riadením ÚĽUV dočasne poverená Eva Ševčíková.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

B. Bystrica: V Galérii ÚĽUV otvoria výstavu Sloverige

Súčasnú slovenskú a švédsku remeselnú výrobu vychádzajúcu z tradičných ľudových techník a vzorov predstaví výstava Sloverige, ktorú pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slöjd. Jej vernisáž bude v utorok 21. septembra 2010 v Galérii ÚĽUV na Dolnej ulici v Banskej Bystrici a záujemcovia si ju tam budú môcť pozrieť do 22. novembra 2010. Výstava prináša prostredníctvom tvorby 25 švédskych a 25 slovenských autorov konfrontáciu dvoch kultúrne odlišných a zároveň blízkych krajín. “Sloverige sa pohráva s tajomnom v umeleckom remesle – kladie hádanky, ktoré výrobky odkiaľ pochádzajú. Napokon však možno nezáleží až tak na tom, z ktorej kultúry a tradície tvorba vychádza, postavená vedľa seba sa dopĺňa,” uviedla Barbora Krížová z ÚĽUV.

Odpovede