Prezident Kiska sa stretol s majstrami ľudovej umeleckej tvorby

foto : VUC Košice

S držiteľmi čestného ocenenia majster ľudovej umeleckej výroby sa v stredu 22. 4. 2015 v Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave stretol prezident Andrej Kiska. Ako agentúru SITA informovala Nina Turčanová z ÚĽUV, stretnutie s 80 majstrami tradičných remesiel z celého Slovenska inicioval ÚĽUV ako formu ich morálneho ocenenia pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku. Programom podujatia boli osobné stretnutia, predstavenie unikátnych remeselných výrob a spoločná prehliadka výstavy “Náš príbeh. ÚĽUV – 70 rokov podpory tradičných remesiel na Slovensku”.

 

Prezident Kiska vo svojom príhovore ocenil kultúrny prínos talentovaných osobností pre našu súčasnosť, ich podiel na vytváraní kultúrnej identity národa, ich príkladnú oddanosť k remeslu a ručnej umeleckej výrobe. Vybraní majstri predviedli prezidentovi viaceré svoje remeselné zručnosti, napríklad o točenie na kruhu, paličkovanie čipiek, tokárstvo, rezbárstvo a brašnárstvo. Súčasťou stretnutia bola tiež spoločná prehliadka výstavy „Náš príbeh. ÚĽUV – 70 rokov podpory tradičných remesiel na Slovensku“. Výstava mapuje históriu ÚĽUV cez príbehy tradičných výrobkov až po autorský dizajn inšpirovaný tradičnou remeselnou výrobou.

 

“Takíto majstri nevychádzajú z učilíšť, ale sa nimi musia stať vlastným pričinením, vlastnou zručnosťou a vedomosťami zhromažďovanými celý život. Je to ich dlhoročný individuálny zápas o zachovávanie unikátnych javov v oblasti ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel na Slovensku. Patrí im spolu s odborníkmi v ÚĽUV vďaka za to, že tradičné znalosti a kultúrne dedičstvo s tým spojené vieme odovzdávať novým generáciám pokračovateľov,” uvádza sa v tlačovej správe.

 

„Byť majstrom remesla nie je vôbec také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Vyžaduje si to súhru rúk, citu a trpezlivosti a neraz to trvá roky, kým spod rúk remeselníka vyjde majstrovský kúsok. Je našou povinnosťou uctiť si týchto ľudí, ktorí sa rozhodli pokračovať v udržiavaní tradičných remesiel a hodnôt. Preto sme sa pri príležitosti 70. výročia rozhodli usporiadať stretnutie majstrov ľudovej umeleckej výroby za účasti prezidenta a tým vyzdvihnúť ich dôležitosť pre našu spoločnosť,“ uviedla generálna riaditeľka ÚĽUV.

 

Výstava bude pre verejnosť otvorená od piatka 24. apríla a potrvá do 26. septembra.

foto : VUC Košice

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…