ÚĽUV upozorňuje na zanikajúcu výrobu z rohoviny

Obrázok k článku

Tradičné úžitkové a aj dekoračné predmety vyrobené z rohov hovädzieho dobytka prezentuje do 11. novembra výstava Rohovina – zanikajúca výroba. Výstavu Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), ktorú pripravila dvojica kurátorov Pavel Habáň a Ivana Tinesová, nájdu záujemcovia v Prednej izbe ÚĽUV na Námestí SNP 12

v Bratislave. Prezrieť si na nej môžu signálne trúby a vábničky, soľničky, poháriky či hrebene, spony do vlasov a rúčky dáždnikov, agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia marketingu a PR ÚĽUV Jana Melicherčíková. Predná izba ÚĽUV pripomína novou výstavou vymierajúce remeslo, ktoré využíva ako materiál rohovinu z rohov hovädzieho dobytka.

 

“Domácka a remeselná výroba z rohoviny zanikla v polovici 50. rokov minulého storočia v procese kolektivizácie poľnohospodárstva a likvidácie živností. ÚĽUV, ktorý bol založený v roku 1945, už v počiatočnej fáze získal žijúcich tradičných výrobcov z rohoviny pre svoj výrobný a obchodný program a týmto sa zaslúžil o prežitie výroby z rohoviny v nových podmienkach a pre nové funkcie,” cituje tlačová správa kurátora výstavy Pavla Habáňa. Od 50. do 60. rokov 20. storočia vyrábali pre ÚĽUV z rohoviny Matej Caban z Prešova, Tibor Galgóczy z Veľkých Kapušian, Aladár Belanský z Prešova a Jozef Lenhart z Bojníc, od 70. rokov Tibor Kobliček z Turičiek. Ako ďalej informuje ÚĽUV, spomínaní majstri zdobili rohovinu vyrezávaným geometrickým, rastlinným ornamentom i figurálnymi motívmi. V motívoch sa často objavujú výjavy tradičného roľníckeho a pastierskeho prostredia. Kvalita týchto výrobkov dosahuje vysokú výtvarnú aj umeleckú úroveň. Medzi výrobcami z rohoviny vyniká majster Matej Caban, školený remeselník hrebenár, ktorý ako prvý uplatnil rohovinu aj vo svojej figurálnej tvorbe, napríklad na ryby a vtáčiky. V súčasnosti sa výrobou z rohoviny a kostí podľa ÚĽUV zaoberajú výrobcovia: Peter Blaha (Banská Bystrica), Alexander Gernát (Krivany), Bartolomej Gernát (Turzovka), Tibor Kobliček (Turičky), Martin Korček (Sebechleby), Jozef Murín (Detva), Jozef Slivka (Valaská), Michal Smetanka (Spišský Hrhov), Karol Strnište (Smižany) a Jaroslav Švihra (Nitrianska Streda). Vyrábajú predovšetkým signálne nástroje – trúbky či vábničky, gajdice, ďalej šperky, soľničky, koreničky, rukoväte nožov, gombíky a podobne. Ako dodáva námestníčka úseku pre starostlivosť o ľudovú umeleckú výrobu ÚĽUV Helena Haberernová, “už 70 rokov sa v ÚĽUV staráme o to, aby tradičné remeselné techniky nezanikli, prípadne tie zaniknuté ožili. Pevne veríme, že aj vďaka výstave Rohovina – zanikajúca výroba čoskoro spoznáme nových výrobcov, ktorým učaruje tento jedinečný materiál.” Výstava Rohovina – zanikajúca výroba je otvorená do 11. novembra počas pracovných dní od 10:30 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 14:00.

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ako celoštátne dokumentačné, informačné a vzdelávacie centrum už 70 rokov zachováva a rozvíja kultúrne dedičstvo na Slovensku. V spolupráci s výrobcami ÚĽUV zachováva a podporuje tradičné remeslá a približuje ich záujemcom o ľudovú umeleckú výrobu. Viac o programoch ÚĽUV pre verejnosť, výstavách i rôznych kurzoch a ďalšom dianí možno nájsť na webstránke http://www.uluv.sk.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

B. Bystrica: V Galérii ÚĽUV otvoria výstavu Sloverige

Súčasnú slovenskú a švédsku remeselnú výrobu vychádzajúcu z tradičných ľudových techník a vzorov predstaví výstava Sloverige, ktorú pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slöjd. Jej vernisáž bude v utorok 21. septembra 2010 v Galérii ÚĽUV na Dolnej ulici v Banskej Bystrici a záujemcovia si ju tam budú môcť pozrieť do 22. novembra 2010. Výstava prináša prostredníctvom tvorby 25 švédskych a 25 slovenských autorov konfrontáciu dvoch kultúrne odlišných a zároveň blízkych krajín. “Sloverige sa pohráva s tajomnom v umeleckom remesle – kladie hádanky, ktoré výrobky odkiaľ pochádzajú. Napokon však možno nezáleží až tak na tom, z ktorej kultúry a tradície tvorba vychádza, postavená vedľa seba sa dopĺňa,” uviedla Barbora Krížová z ÚĽUV.