Maďarsko sa chce inšpirovať slovenským ÚĽUV-om

Obrázok k článku

Maďarsko sa chce inšpirovať slovenským systémom ochrany ľudovej umeleckej výroby. Od piatka 4. februára do soboty 5. februára 2011 sa uskutočnila návšteva zástupcov Asociácie maďarských ľudových umelcov (Népművészeti Egyesületek Szövetsége) v bratislavskom Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). ÚĽUV privítal takmer päťdesiat maďarských odborníkov. "Zámerom návštevy bolo inšpirovať sa systémom ochrany ľudovej umeleckej výroby, ktorý ÚĽUV za viac ako 65 rokov existencie vybudoval, ktorý je označovaný za jeden z najvyspelejších v Európe," informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

Okrem prehliadky galérií a predajní sa maďarskí hostia zoznámili so spôsobom ochrany a rozvoja ľudovej umeleckej výroby na Slovensku. "Inovatívne systémy ÚĽUV-u sa majú stať základom nového maďarského modelu zachovávania a rozvoja remesiel. Projekt nadväzuje na ostatnú návštevu delegácie Únie ľudového umenia maďarského okresu Zala, ktorá obdobný program absolvovala už v decembri roku 2009," uvádza sa v tlačovej správe.

ÚĽUV je od roku 1945 celoštátnym dokumentačným a informačným centrom a zároveň múzeom ľudovej umeleckej výroby. Venuje sa zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. Spolupracuje na tom so všetkými záujemcami, podporovateľmi, propagátormi a výrobcami, ktorí rozvíjajú ľudovú umeleckú výrobu. S aktivitami ÚĽUV-u sa dá zoznámiť na jeho webstránke http://www.uluv.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články