Turistická ponuka – HORNÉHO GEMERA

Centrom Horného Gemera je Rožňava- mesto slávnych tradícií baníctva, školstva a remesiel, sídlo rímskokatolíckeho biskupstva i dôležitých inštitúcií. Centrum mesta tvorí štvorcové námestie obklopené vzácnymi architektonickými pamiatkami. V strede námestia stojí strážna veža, z ktorej možno obdivovať krásu blízkeho okolia tohto viac ako 700-ročného mesta. Popri viacerých pozoruhodnostiach je možné v meste navštíviť biskupskú katedrálu zo 14. storočia ako aj vzácne expozície Baníckeho múzea. Každá cesta z mesta vedie k unikátnym turistickým zaujímavostiam v atraktívnom prostredí.V blízkosti Rožňavy sa nachádzajú najvýznamnejšie pamiatky Gemera, ktorého história úzko súvisí so šľachtickým rodom Andrássyovcov. Uprostred prekrásneho prírodného parku leží najnavštevovanejší Kaštieľ Betliar, v ktorom je zriadená expozícia bytovej kultúry šľachty. Najvzácnejší a najznámejší je Hrad Krásna Hôrka so svojou historickou hradnou expozíciou a v podhradí možno nájsť Galériu Andrássyovcov a secesné Mauzóleum Andrássyovcov. Všetky tieto historické pamiatky sa nachádzajú na Gotickej ceste- na prvej turistickej ceste svojho druhu na Slovensku, ktorá na Hornom Gemeri zahŕňa aj jedinečné kostoly so stredovekými nástennými maľbami v Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach.
Medzi najvýznamnejšie pozoruhodnosti Horného Gemera patrí aj jedinečná a na prírodné krásy neobvykle bohatá Národný park Slovenský kras, v oblasti ktorej sa nachádza niekoľko sprístupnených jaskýň vyhlásených za súčasť Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Bohatá kvapľová výzdoba a plavba na podzemnej riečke Styx ako súčasť prehliadky, očarí návštevníkov Jaskyne Domica. Gombasecká jaskyňa sa stala známou svojimi pozoruhodnými brčkami, dosahujúcimi dĺžku až 3 m. Vo svetovom meradle je vzácna Ochtinská aragonitová jaskyňa, známa aj ako jediná aragonitová jaskyňa v Európe. Obľúbeným výletným miestom v Slovenskom krase je prekvapujúco impozantná Zádielska dolina.

Krásy pohorí na území Horného Gemera je možné spoznať na dobre vyznačených turistických trasách a náučných chodníkoch. Líniou jednotlivých zaujímavostí vedie Cyklomagistrála Slovenský kras, ktorej celková dĺžka dosahuje 200 km.

Na územie Horného Gemera zasahuje na severe Národný park Slovenský raj, ktorý sa pre tisícky návštevníkov stal nezabudnuteľným predovšetkým vďaka svojim prekrásnym roklinám. V južnej časti národného parku sa nachádza vodná nádrž Palcmanská maša s ideálnymi možnosťami pre rybárov ako aj vyznavačov vodných športov a odtiaľto premáva aj 2 km dlhá sedačková lanovka na planinu Geravy. Zimné športové vyžitie ponúkajú v blízkosti sa nachádzajúce lyžiarske strediská Dedinky, Mlynky a Dobšiná. V tejto oblasti možno nájsť aj unikátny klenot Slovenského raja- Dobšinskú ľadovú jaskyňu s prekrásnou ľadovou výzdobou.

Vyššie spomenuté turistické pozoruhodnosti Horného Gemera sú doplnené širokou ponukou ubytovania, ďalších služieb ako aj ponukou kultúrnych a športových podujatí. Okrem tejto turistickej ponuky sa pre Vás môže návšteva Horného Gemera stať lákavejšou aj vďaka blízkosti iných turisticky lákavých oblastí a miest (Aggtelekský Národný park / Maďarsko/, Spiš, Košice, Vysoké Tatry, Muránska planina).

Bližšie informácie:
TURISTICKÉ INFORMAČNÉ CENTRUM,
Námestie baníkov 32, 048 01 ROŽŇAVA; SLOVAKIA
tel.: +421 (0) 58 732 81 01, fax:+421(0)58 732 48 37
e-mail: tic@roznava.sk, internet: www.roznava.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko: Gemer

Územie ležiace južne od Spiša je od neho oddelené masívom Volovských vrchov a má celkom iný charakter ako Spiš. Osobitný charakter mu dáva polohu uprostred Slovenského Rudohoria, ktoré je charakteristické strmými a vysokými vrchmi často presahujúcimi výšku 1000 m, bohato pokrytými ihličnatými, ale aj listnatými lesmi a hlbokými dolinami. Rudohorie a jeho nerastné bohatstvo bolo určujúcim faktorom pre vznik baníctva ako prevládajúceho zamestnania obyvateľstva. Ťažila sa medená a železná ruda, ale aj magnezit a azbest.

Slovenské jaskyne navštívilo za polrok 189,5 tis. osôb

Najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb
BRATISLAVA 20. júla (SITA) – Návštevnosť jedenásť sprístupnených jaskýň na Slovensku za prvý polrok tohto roka predstavovala 189,5 tis. osôb a medziročne tak poklesla o takmer 15,5 tis. osôb. Ako agentúru SITA informovala vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Ľubica Núdziková, najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb.

Gotická cesta

„Na počiatku bola krajina. Múdra, prísna, do seba uzavretá. Sama v sebe a sama pre seba. Potom prišiel človek.“ – Milan Rúfus
A človek svojou tvorivou činnosťou a zmyslom pre krásu formoval od najstarších čias obraz krajiny, v ktorej žil. Vytváral svetskú a cirkevnú architektúru, diela vysokých estetických hodnôt. Zanechal po sebe dedičstvo, ktoré má nadčasové hodnoty.

Slovensko: Spiš

Spiš je historickým názvom pre územie na severovýchode Slovenska, ktoré sa vyznačuje nielen prekrásnou a veľmi pestrou prírodou, ale aj neobyčajnou hustotou a kvalitou historických a umeleckohistorických pamiatok, zvlášť z obdobia gotiky. Niet tu takmer obce, v ktorej by nebolo niečo pozoruhodné, gotický oltár, kostol, krstiteľnica, vzácny kalich alebo monštrancia. To všetko je výsledkom niekoľko storočného vývoja spoločnosti založenej zo Slovákov, Nemcov, Rusínov, Goralov a Maďarov.