V Baníckom múzeu v Rožňave vznikne zážitkové centrum Sentinel

Obrázok k článku

V rožňavskom baníckom múzeu vznikne zážitkové centrum Sentinel. Košický samosprávny kraj (KSK) naň získal z eurofondov 1,145 milióna eur. Ako informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, cieľom je zvýšenie kultúrno-spoločenského potenciálu využitia Baníckeho múzea v rámci rozvoja a inovácie kultúrnej infraštruktúry mesta Rožňava. Ukončenie projektu je plánované do konca roka 2015.

Budova múzea, postavená v rokoch 1905 – 1910, je národnou kultúrnou pamiatkou. Ide o účelový objekt bansko-hutníckej expozície, ktorý je najstaršou budovou postavenou pre bansko-hutnícke múzejníctvo v strednej Európe. V zbierkach zariadenia sa nachádzajú unikátne predmety: parný nákladný automobil Škoda SENTINEL – jediný na Slovensku, cestný parný valec – tretí najstarší na svete (Oslo, Nový Zéland, Rožňava) a na Slovensku jedinečná zbierka banských lokomotív a nakladačov. Zariadenie je súčasťou významných rozvojových projektov – Slovenská železná cesta, Gotická cesta.

V rámci projektu opravia a zrekonštruujú múzeum a postaví sa prístavba. V dvojpodlažnej prístavbe budú dve galérie a rokovacia a technická miestnosť, sociálne zariadenie, ako aj zdvíhacia plošina pre imobilných. Banícke múzeum dostane novú fasádu, vstupné schodisko, rekonštruovať sa budú okná a vstupné dvere. Zateplia podlahy a strechy, pričom sa vymenia poškodené prvky krovu, latovania a krytiny. V interiéroch urobia dispozičné úpravy, zrekonštruujú rozvody elektroinštalácie, zdravotechniky, vykurovania. Inštalujú solárne zariadenia na prípravu teplej vody. Urobia sa nové inžinierske siete, vrátane moderných informačných a komunikačných technológií.

Rekonštrukciou prejde aj nádvorie a zabezpečí sa bezbariérový prístup. Vzniknú aj nové výstavné plochy, vrátane krytej expozície exteriérových exponátov, vysadí sa zeleň, zrekonštruuje oplotenie a vznikne nová krytá výstavná plocha pre exteriérové exponáty.

Rekonštrukcia má priniesť aj zníženie energetickej náročnosti prevádzky múzea o vyše 63 percent. Múzeum po rekonštrukcii dosiahne vyššiu úroveň a bude prístupné aj pre imobilných návštevníkov, zvýši sa kvalita služieb poskytovaných návštevníkom. Vytvoria sa podmienky na sprístupnenie informačnej databázy o histórii horného Gemera zameranej na baníctvo, hutníctvo a železiarstvo.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Po rekonštrukcii znovu otvoria Katovu baštu a Katov byt

Koncom septembra 2009 Košický samosprávny kraj (KSK) a Východoslovenské múzeum (VSM) slávnostne otvoria areál Katovej bašty a Katovho bytu, ktoré prešli rozsiahlo rekonštrukciou. Ako informoval riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák, rekonštrukcia trvala 14 mesiacov. “Na realizáciu projektu sme získali prostriedky v objeme 436 567 eur z Nórskych fondov a finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Rekonštrukcia odstránila statickú poruchu objektu Katov byt, ktorý bol vyše sedem rokov verejnosti neprístupný, vytvorila bezbariérový prístup a zveľadila celý areál, takže sa v ňom budú môcť konať aj kultúrno-spoločenské podujatia,“ informoval Pollák.