Trnava: Históriu železníc dokumentuje nová muzeálna expozícia

Obrázok k článku

Bohatú históriu železničnej dopravy v Trnave a okolí pripomína stála muzeálna expozícia, ktorú dňa 14. októbra sprístupnili na samostatnej koľaji železničnej stanice v Trnave. Jej základ tvorí vlaková súprava s parným rušňom Orenstein und Koppel z roku 1908. Najstarší Trnavčania si ju pamätajú z dnes už neexistujúcej železničky, ktorá viedla zo stanice do cukrovaru. K rušňu je pripojený pôvodne poštový vozeň Gbqs a služobný vozeň Daa-k, ktoré dnes plnia funkciu výstavných a klubových priestorov. Nechýbajú ani staré závory, návestidlá, vodná pumpa na ,,napájanie“ parných rušňov a ďalšie predmety, ktoré k železnici patria. Kuriozitou je replika parného rušňa Rocket z roku 1829, ktorý dokázal uháňať rýchlosťou až 36 kilometrov za hodinu.

 

Výstavnú expozíciu zabezpečili dobrovoľníci z Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia, ktorí už takmer dvadsať rokov dokumentujú vývoj železničnej dopravy, zachraňujú a udržiavajú vybrané železničné pamiatky a snažia sa o to, aby železnice neboli vnímané len ako obyčajný prostriedok na prepravu osôb a tovaru. Klub plánuje v budúcnosti organizovať rôzne tematicky zamerané výstavy a prednášky s cieľom zachovať čo najviac z bohatej histórie železníc v regióne.

 

Predseda Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia Miroslav Lužák pri otvorení expozície pripomenul, že začiatky železníc na Slovensku sú spojené práve s Trnavou. Prvá verejná konská železnica v Uhorsku spájala Bratislavu s Trnavou od roku 1846. O niekoľko rokov neskôr, 1. mája 1873 prišiel do Trnavy prvý vlak ťahaný parným rušňom, do Trnavy viedla aj prvá elektrifikovaná trať.

 

 

Foto: BOHUSLAV KRÁLOVIČ

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Parnú mašinku Katku prebudia tento víkend

Už desiaty raz cez víkend 24.-25. apríla 2010 v areáli košického rušňového depa slávnostne zapália oheň pod kotlom najstaršej parnej lokomotívy na Slovensku, 126-ročnej Katky. Súčasťou dvojdňového podujatia Prebúdzanie Katky bude aj Rušňoparáda – predvádzanie starších i novších lokomotív na točni, ale aj jazdy historickými vlakmi. Ako informoval riaditeľ odboru komunikácie železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský, atrakciou tohtoročného podujatia bude v sobotu popoludní ukážka dobýjania depa replikou historického pancierového vlaku Štefánik, ktorý sa zúčastnil na bojoch v Slovenskom národnom povstaní.

Zraz historických železničných vozidiel v Bratislave

Historické električky zabezpečovali v sobotu a v nedeľu 14. a 15. júna 2008 kyvadlovú dopravu do areálu rušňového depa v bratislavskej Rači, kde sa konal zraz historických železničných vozidiel Rendez 2008. V depe bolo vystavených sedem parných rušňov a iné vozidlá zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska a Maďarska. Ide o vrcholné podujatie osláv 160. výročia príchodu prvého vlaku na naše územie.