Trenčín bude mestom mieru

Pred 675 rokmi bola na Trenčianskom hrade podpísaná významná mierová zmluva. To Trenčín radí k historicky významným mestám, ktoré zakladajú európsku asociáciu miest mieru.

Trenčín bude slovenským vyslancom európskych miest mieru. Zakladateľom myšlienky spojenia miest, v ktorých boli prijaté významné mierové zmluvy, je portugalské mesto Evora. Trenčín si pozvánku do tejto skupiny vyslúžil mierovou zmluvou z 24. augusta 1335, ktorú na Trenčianskom hrade uzatvorili český kráľ Ján Luxemburský, uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou a poľský kráľ Kazimír.
Stanovili si hranice svojich území, vzdali sa územných nárokov, mierová zmluva mala aj hospodársky význam, keď sa jednotlivé krajiny stali najvyspelejšími v Európe. “Zároveň na túto zmluvu nadväzovala Visegrádska zmluva. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré bolo mesto Trenčín formálne pozvané, aby sa stalo jedným zo zakladajúcich členov asociácie Európska sieť miest mieru,” povedal predkladateľ návrhu, viceprimátor Tomáš Vaňo.


Ostatnými zakladajúcimi členmi sú mestá Wegeningen v Holandsku, Wermsdorf v Nemecku, Georama v Grécku, Badajoz v Španielsku, bulharská Sofia, Uusikaupunki vo Fínsku a Zadar v Chorvátsku. Cieľmi asociácie bude rozširovať vzájomnú spoluprácu, či propagovať mierové iniciatívy vo svete.


O pristúpení k mestám mieru rozhodli mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 6. mája 2010. Poslanci mali o tomto bode rokovať už minulý štvrtok. Keďže sa pre obštrukcie muselo zasadnutie predčasne skončiť, v programe rokovania poslanci pokračovali až tento štvrtok.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odhalili pamätnú tabuľu udelenia erbu Košiciam

Pamätnú tabuľu, pripomínajúcu udelenie prvej erbovej listiny mestu Košice v roku 1369, odhalili predstavitelia samospráv miest Miškovec a Košice dňa 11. mája 2010 v priestoroch hradu Diósgyőr. Ako informovala Katarína Jantošovičová z košického magistrátu, pamätná tabuľa bude pripomínať verejnosti významnú historickú udalosť, ktorá sa odohrala na hrade Diósgyőr pred viac ako 640 rokmi.

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.

Zmluva o spolupráci medzi Mestom Nitra, biskupstvom, krajom a archeológmi

Zmluvu o partnerstve a spolupráci podpísalo počas Cyrilo-metodských slávností (2. – 6. júla 2008) Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav SAV v Nitre. Cieľom je zakotviť spoluprácu pri zvyšovaní atraktivity mesta pre cestovný ruch ako aj pri rekonštrukcii a sprístupňovaní historických a kultúrnych pamiatok. “Pokiaľ nepríde k partnerstvám a spájaniu sa, nemáme šancu na veľké investície do budúcnosti,” povedal primátor Jozef Dvonč.