Thor Heyerdahl – nórsky archeológ a etnograf

18. 4. 2002 – zomrel nórsky archeológ, etnograf a zoológ Thor Heyerdahl, nórsky národný hrdina. Vyštudoval zoológiu a geografiu na univerzite v Oslo. Už v r. 1947 sa zapísal do pamäti miliónov ľudí, kedy na lodi z balzového dreva, ktorá bola zhotovená podľa techniky predkov dnešných indiánov – bez jediného klinca, z kmeňov zviazaných konopným ľanom a s bambusovou kajutou Kon-Tiki prekonal 4900 kilometrov medzi Peru a Polynéziou za 101 dní.Thor tak dokázal, že i naši dávni predkovia boli schopní prekonať obrovské vzdialenosti medzi kontinentmi. Za dokumentárny film o ceste s Kon-Tiki dostal v roku 1951 Oscara. V rovnakom duchu podnikol plavby medzi Starým a Novým svetom na rákosových člnoch podľa staroegyptských plánov i v oblasti Perzského zálivu na člne Tigris. Na Veľkonočnom ostrove spolu s českým inžinierom Pavlom Pavlom navrhli postup, akým transportovali a usadzovali dávni obyvatelia ostrova známe gigantické hlavy, ktoré sa dívajú z brehu do vôd oceánu. Ďalšou záhadou, ktorú Heyerdahl riešil, bol pôvod kamenných stavieb na Kanárskych ostrovoch, ktoré považoval za zbúrané zvyšky pyramíd. Venoval sa pôvodu Vikingov a je autorom teórie, podľa ktorej tento národ pochádza z oblasti Kaukazu a ústia rieky Don. Heyerdahl prežil posledné roky svojho života na spomínaných Kanárskych ostrovoch. Miestom jeho posledného odpočinku je talianska Riviéra, slávnostný pohreb sa však uskutočnil v jeho vlasti, v Nórsku. Na rozlúčke – so všetkými oficiálnymi poctami – sa zúčastnil i nórsky kráľovský pár. Narodil sa 6. októbra 1914 v Larviku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Andrej KMEŤ – botanik, archeológ, etnograf

(19.11.1841 Bzenica – 26.2.1908 Martin)
Botanik, archeológ, etnograf, organizátor ved. života, r.k. kňaz

Na pôsobiskách v Krnišove a Prenčove sa venoval vlastivednej práci (Veleba Sitna). Ako amatér sa systematicky zaoberal archeológiou, v Beši vykopal kostru mamuta a venoval ju SNM.

Krištof Kolumbus – Cestovateľ

Život: Krištof Kolumbus (1451- 1506) sa inšpiroval knihou slávneho cestovateľa Marca Pola. Kolumbus túžil objaviť novú cestu do Indie. Najprv chcel výpravu uskutočniť za podpory portugalského kráľa, no po zamietnutí výpravy sa obrátil na španielsky dvor. Španielsky kráľ nakoniec výpravu podporil. Krištof Kolumbus vyplával v auguste r. 1492. Po ceste na západ sa zastavili na Kanárskych ostrovoch.

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.