Texty z Qumranu kompletne zverejnené

KP/ TK KBS – Po 50 rokoch výskumu sú teraz kompletne zverejnené slávne zvitky z Qumranu. Posledný zvitok predstavili 15. novembra 2001 v New Yorku, ako informoval izraelský inštitút pre antiku v Jeruzaleme.
Tieto 2000 rokov staré zvitky, ktoré po prvý raz objavil pastierik v roku 1948 a postupne ich objavovali medzi rokmi 1948 a 1956 v jedenástich jaskyniach pri severnom brehu Mŕtveho mora, obsahujú 15 000 rôznych dokumentov, od úplných zvitkov až po milimetrové útržky z papyrusu alebo pergamenu.

Knižnica z čias Ježiša a prvých kresťanov predstavuje jeden z najdôležitejších zdrojov výskumu Svätého písma, židovstva a raného kresťanstva. Vedci predpokladajú, že časti nálezov by mohli pochádzať z knižnice Jeruzalemského chrámu. Okrem toho patria k týmto dokumentom aj texty sekty Esenov.

Texty z Qumranu v minulých rokoch uverejňovala medzinárodná skupina vedcov pod vedením Emanuela Tova z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme v 37 albumoch veľkého formátu v Oxford University Press. Teraz ich možno čítať v hebrejčine, aramejčine, gréčtine alebo latinčine.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2001/tlac-2001-11-21-d.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.