Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.
Ako informoval denník Haaretz 13. januára 2003, izraelský archeológ Gabi Barkai z Univerzity Bar-Ilan preskúmal senzačný nález tabuľky. Považuje ho za prvý fyzický dôkaz jeruzalemského chrámu, ktorý bol postavený za vlády kráľa Šalamúna a neskôr zničený. Na mieste, kde sa dnes nachádza moslimský Skalný dóm a mešita Al Aksa neskôr zriadili nový chrám, takže ruiny pôvodného chrámu zmizli. Podľa Barkaia je nález senzačný predovšetkým preto, lebo doteraz sa ešte nikdy nenašiel taký starý text vysekaný do kameňa, ktorý popisuje udalosť z 9. storočia pred Kristom opísanú v Biblii.

Nálezisko tabuľky sa bližšie nešpecifikuje, uvádza sa iba Jeruzalem. Barkai však prezradil, že pri nelegálnych vykopávkach na Chrámovej hore ho našli Palestínčania a predali ho do starožitníctva v Jeruzaleme. Starožitník ho odovzdal cez súkromného zberateľa Izraelskému múzeu na preskúmanie jeho pravosti.

Šimon Ilani a Amon Rosenfeld z Geologického inštitútu v Jeruzaleme tabuľku niekoľko mesiacov skúmali. Zistili, že zrejme ležala takmer 600 rokov na povrchu zeme. Medzi rokmi 400 a 200 pred Kristom bola pod zemou. Bola pokrytá organickými látkami, ktorých vek sa dal zistiť. Vedci našli v jej zárezoch aj zrniečka zlata, čo by mohlo znamenať, že prekonala požiar počas zničenia chrámu. Vedci sa domnievajú, že dokážu pravosť tabuľky. „Je to skutočná senzácia svetového významu,“ povedal jeden z nich. Iní vedci, napríklad z Izraelského múzea, však pochybujú a myslia si, že by mohlo ísť aj o falzifikát. Za problematické považujú najmä to, že nie je známe presné nálezisko a okolnosti objavenia tabuľky.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2003/tlac-2003-03-13-c.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstarší zachovaný text v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili úlomok hlinenej dosky, ktorá obsahuje nápis pochádzajúci zo 14. storočia pred naším letopočtom. Ide o vôbec najstarší zachovaný nápis nájdený na území Jeruzalema. Doteraz najstarší nález obsahujúci text je až o 600 rokov mladší.

V Sao Paule vybudujú kópiu Šalamúnovho chrámu

V brazílskom meste Sao Paulo plánuje Univerzálna cirkev Božieho kráľovstva v priebehu najbližších štyroch rokov postaviť kópiu Šalamúnovho chrámu, ktorý stál v starovekom Jeruzaleme. Projekt, ktorého realizácia vyjde na približne 200 miliónov brazílskych reálov (v prepočte asi 88 miliónov eur), už schválilo aj vedenie mesta. Stavba s pôdorysom 126 krát 104 metrov a výškou 55 metrov bude mať 12 poschodí s kapacitou až 10-tisíc ľudí. Postavia ho z kameňov, ktoré opracujú rovnakým spôsobom ako tomu bolo v rokoch 966 až 950 pred naším letopočtom pri stavbe pôvodného chrámu.