Objavili 7000 rokov staré drevené veslo

Veslo našli na rovnakom archeologickom nálezisku ako pozostatky plavidiel, ktorých vek sa odhaduje na 8000 rokov.Juhokórejskí archeológovia z Národného múzea v Kimhä objavili v provincii Čangnyeong drevené veslo staré približne 7000 rokov. Veslo s dĺžkou 181 centimetrov našli v nánosoch bahna, ktoré ho uchovalo v nepoškodenom stave. Ide o vôbec jeden z najstarších nálezov súvisiacich s plavbou na svete.

Veslo objavili 11. augusta na rovnakom nálezisku, kde sa v roku 2004 našli časti plavidiel podobných dnešným kajakom, ktorých vek odborníci odhadujú na približne 8000 rokov. Tie mohli mať dĺžku až 13 metrov. Veslo rovnako ako spomínané plavidlá boli vyrobené z kmeňov borovíc. Vedci si myslia, že tieto plavidlá mohli slúžiť na dopravu medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. Túto teóriu podporuje aj nález 6000 rokov starého vesla, ktoré objavili v roku 1999 na západnom pobreží Japonska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Renesančné trulice II.

SLOVENSKÉ RENESANČNÉ TRUHLICE

Na Slovensku bola truhlica, podobne ako v iných krajinách, pre svoje univerzálne využitie niekoľko storočí najrozšírenejším typom nábytku. Práve truhlica je zrejme aj najstarším zachovaným slovenským nábytkom. Spočiatku bola vytváraná z jedného kusa vydlabaného pňa bez nôh, s vekom a železným kovaním s držadlami uľahčujúcimi jej uchopenie, keďže tieto truhlice boli prenosné. Najstaršie zachované typy prenosných truhlíc pochádzajú zo 14. storočia.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!