Študenti piatich fakúlt UK a VŠVU proti poplatkom

Predstavitelia piatich fakúlt UK a VŠVU vyzývajú študentov a verejnosť, aby podporili zákonné nátlakové akcie proti zákonu o poplatkoch. 21. februára 2005 (SITA) – Univerzita Komenského v Bratislave zostáva v štrajkovej pohotovosti, ktorú jej študenti vyhlásili ešte pred rokom k zákonu o poplatkoch za vysokoškolské štúdium.Na dnešnej tlačovej besede to potvrdili zástupcovia piatich najväčších fakúlt univerzity, ku ktorým sa pridala podľa zástupcu študentskej časti Akademického senátu Ota Hudeca aj Vysoká škola výtvarných umení. Dôvodom je odmietanie “pseudoreformy slovenského vysokého školstva.” Ako dodal pred novinármi zástupca študentov z Prírodovedeckej fakulty UK Andrej Kolesík, “rovnako odmietame pomýlenú tézu ministrov Fronca a Mikloša, že študent je zákazník, ktorý by mal prinášať vysokej škole financie.” Vysoké školstvo totiž títo študenti považujú za službu vo verejnom záujme.

Ako dodal Kolesík pre agentúru SITA, zástupcovia prírodovedeckej, právnickej, lekárskej, filozofickej a pedagogickej fakulty odmietajú filozofiu reformy vysokého školstva ako takú. Sú proti poplatkom, pričom ich hlavným argumentom sú zvýšené životné náklady na štúdium. Zvýšenie nákladov je rozhodujúce aj pre VŠVU, kde podľa Hudeca už teraz musia študenti platiť napríklad aj za materiál. Hoci presne nevedel túto sumu vyčísliť, mesačne môže ísť až o 2 000 korún.

Zástupcovia piatich fakúlt UK a VŠVU dnes vyzvali verejnosť i študentov, aby sledovali dianie okolo zákona o študentských pôžičkách, ktorým sa poplatky zavádzajú. Poslanci NR SR by mali začať o ňom rokovať už na marcovej schôdzi. Kolesík tvrdí, že ich päť fakúlt podporuje zákonné nátlakové akcie, teda aj iniciatívu Štrajkového výboru študentov. Od jeho aktivít sa však dištancovala Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), ktorá je jediným oficiálnym zástupcom vysokoškolákov pri rokovaniach s ministrom školstva. Rada síce poplatky nepodporuje, ale apriori proti zákonu nie je. Súhlasí totiž s podporným sociálnym systémom. Kolesík však tvrdí, že ŠRVŠ je “rozhádaná” a nemá funkčné predsedníctvo. Okrem toho podľa neho vydáva protichodné tlačové vyhlásenia a prijímajú uznesenia, ktoré nemajú logiku. Ide pritom aj o uznesenie k zákonu o poplatkoch. Rada je podľa Kolesíka kompetentná rokovať s ministrom, ale nie je schopná zastupovať študentov.

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.

Matica slovenská by mala získať vybraný majetok štátu

8. februára 2005 (SITA) – Na Maticu slovenskú by mal prejsť od 1. júna vybraný majetok štátu. Takýto návrh zákona pripravil poslanec NR SR František Mikloško, dnes sa ním bude zaoberať Legislatívna rada vlády. Na Maticu by mala prejsť podľa návrhu historická II. budova Matice slovenskej na Mudroňovej ulici v Martine, kde sa nachádza prevažná časť správy Matice slovenskej. Matica by tiež mala získať tzv. Beňuškov dom v Martine, administratívnu budovu v Priekope a kaštieľ v Necpaloch.

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”

CHMEL: Pri rozdeľovaní štátnych peňazí sú politické tlaky

Tlaky podľa R. Chmela na rozdelenie peňazí neboli centrálne, ale z regionálnych štruktúr a to nielen z prostredia ANO
26. januára 2005 (SITA) – Existenciu politických tlakov na rozhodovanie pri rozdeľovaní štátnych peňazí z projektu Obnovme si svoj dom dnes priznal minister kultúry Rudolf Chmel. “Nie je to len pri tomto programe, ale aj pri ďalších programoch grantových systémov,” uviedol dnes Chmel pred novinármi.