V Nových Zámkoch odhalia pamätnú tabuľu Ernesta Zmetáka

22. februára 2005 (SITA) – Galéria umenia v Nových Zámkoch odhalí v piatok o 17:00 pamätnú tabuľu výtvarníka Ernesta Zmetáka. Zároveň sa uskutoční finisáž jeho výstavy. Ako hudobný hosť vystúpi Enthea.Novozámocký rodák Ernest Zmeták (1919 – 2004) vyštudoval na budapeštianskej Vysokej škole výtvarných umení, absolvoval desiatky študijných i tvorivých pobytov najmä v Taliansku, Grécku, Juhoslávii, Maďarsku, Iraku a v ďalších krajinách. Venoval sa krajine, figurálnej kompozícii, portrétu i autoportrétu. Je autorom monumentálno-dekoratívnych prác, napríklad mozaiky tympanónu Primaciálneho paláca v Bratislave.

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.

Slovenskí výtvarníci vystavujú na Morave

24. februára 2005 (SITA) – Výstavu Stretnutie – Setkání sprístupnili verejnosti vo foyeri Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Ako agentúru SITA informovala pracovníčka Trenčianskeho osvetového strediska Jaroslava Tichá, svoju tvorbu predstavuje tridsať výtvarníkov z oboch strán hraníc z regiónov Trenčín a Uherské Hradiště. Výstava je pestrá aj rôznorodosťou výtvarných techník zúčastnených autorov.

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”

Ľudové nástroje T. Kobličku v Galérii ÚĽUV

14. februára 2005 (SITA) – Jeden z najvšestrannejších výrobcov ľudových nástrojov na Slovensku Tibor Kobliček vystaví svoje diela od utorka v bratislavskej Galérii ÚĽUV. Ako pre SITA povedal kurátor výstavy Martin Mešša, Kobliček vie nástroje vyrobiť, zahrať i sprevádzať svoju hru spevom. Kobličkove umenie naživo si budú môcť návštevníci vypočuť na utorkovej vernisáži o 17:00.