Národný poklad SR má hodnotu takmer 31 mil. korún

15. februára 2005 (SITA) – Hodnotu takmer 31 000 0000 korún má v súčasnosti Národný poklad Slovenskej republiky, ktorý sa Nadácii Matice Slovenskej podarilo vo verejnej zbierke za dvanásť rokov zhromaždiť.Ako agentúru SITA informoval predseda MS SR Jozef Markuš, národný poklad tvoria peniaze vo výške viac ako 23 mil. Sk, predmety z drahých kovov v hodnote takmer štyri mil. Sk a umelecké diela za vyše štyri mil. Sk.

Zbierku na Národný poklad SR, ktorý spravuje Nadácie MS SR, vyhlásili matičiari 8. februára 1993. Istina pokladu je nedotknuteľná, výnosy z peňažných prostriedkov pokladu používa nadácia na podporu rozvoja kultúrnych aktivít smerujúcich k prehlbovaniu národného povedomia Slovákov a sprístupňovaniu slovenskej kultúry, informácií o Slovensku iným národnom. Peniaze sa využívajú aj na ocenenia ľudí za vynikajúce výsledky dosiahnuté hlavne v kultúre, vede, technike či ochrane ľudských práv. Občania môžu na národný poklad naďalej prispievať na účet 150134-012/0200.

(SITA, kn;zd)

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

Slovenskí výtvarníci vystavujú na Morave

24. februára 2005 (SITA) – Výstavu Stretnutie – Setkání sprístupnili verejnosti vo foyeri Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Ako agentúru SITA informovala pracovníčka Trenčianskeho osvetového strediska Jaroslava Tichá, svoju tvorbu predstavuje tridsať výtvarníkov z oboch strán hraníc z regiónov Trenčín a Uherské Hradiště. Výstava je pestrá aj rôznorodosťou výtvarných techník zúčastnených autorov.