Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia

Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia pred budovou zastupiteľského úradu USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Samospráva hlavného mesta SR Bratislava vníma rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o zrušení stanoviska Krajského pamiatkového úradu Bratislava predovšetkým ako politické rozhodnutie, ktoré je motivované snahou vlády SR o ústretovosť a záujmom na dobrých bilaterálnych vzťahoch s administratívou Spojených štátov v čase zavŕšenia integračných snáh Slovenska do Európskej únie a NATO.Bezprostredne po teroristických útokoch na ciele v New Yorku a Washingtone 11. septembra 2001 a po následnom zavedení mimoriadnych bezpečnostných opatrení na miestnych komunikáciách pred budovou zastupiteľského úradu USA na Hviezdoslavovom námestí, samospráva hlavného mesta i mestskej časti Staré Mesto, vrátane súčasného primátora Andreja Ďurkovského, absolvovala viacero náročných rokovaní so zástupcami veľvyslanectva USA o zabezpečení normálneho režimu na verejných priestranstvách v blízkosti budovy veľvyslanectva.

Súčasťou týchto opatrení bolo aj spoločné rozhodnutie mesta, veľvyslanectva a majiteľa hotela SAS Radisson Carlton vybudovať na náklady majiteľa hotela náhradný druhý vjazd do garáží Axima pod námestím. Predchádzala mu tiež dobrá vôľa mesta upraviť dopravný režim na Mostovej a Jesenského ulici v záujme zvýšenia bezpečnosti v bezprostrednej blízkosti budovy ambasády na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici. Toto rozhodnutie aj za cenu dopravných komplikácií do značnej miery zachránilo len nedávno zrekonštruovanú obľúbenú promenádu na Hviezdoslavovom námestí od dodatočných technických a stavebných zásahov zo strany veľvyslanectvom USA povereného stavebníka. Aj z tohto dôvodu hlavné mesto vníma aktuálnu snahu veľvyslanectva o vybudovanie ochranného oplotenia za prinajmenšom nešťastnú.

Samospráva hlavného mesta, mestskej časti Staré Mesto, ako aj štátni a mestskí pamiatkári vyčerpali takmer všetky možnosti, ako v rokovaniach so zastupiteľským úradom USA a vládou SR zabezpečiť čo možno najoptimálnejší režim na miestnych komunikáciách a verejných priestranstvách v blízkosti budovy veľvyslanectva. Momentálne bude záležať na tom, či príslušný stavebný úrad – mestská časť Staré Mesto – otvorí stavebné konanie k výstavbe ochranného oplotenia. V prípade, že stavebný úrad požiada hlavné mesto o stanovisko, hlavné mesto vydá k tomuto riešeniu negatívne stanovisko.

Konečné riešenie tohto problému vidí samospráva hlavného mesta SR Bratislava v presťahovaní zastupiteľského úradu USA na iné vhodnejšie miesto. Za týmto účelom vedie primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský so zástupcami veľvyslanectva USA od roku 2003 intenzívne rokovania. Predbežne sa dohodli na novej lokalite na pravom dunajskom nábreží. Konečné rozhodnutie o presťahovaní zastupiteľského úradu USA však bude záležať predovšetkým na vôli administratívy USA vo Washingtone.

12. 02. 2004

Zdroj: http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?u=700000&id_org=700000&id=71630

Dakujeme za prve ohlasy. Aj preto je stanovisko mesta k ochrannemu oploteniu negativne, pretoze by to bol pomerne nebezpecny precedens. Obdobnym sposobom by sa mohlo stat, ze kazda krajina, ktora voci sebe pocituje napatu medzinarodnopoliticku situaciu, poziada prislusny stavebny urad v Bratislave o moznost oplotit si alebo inak stavebno-technicky zabezpecit sidlo svojej misie.

Rokovania s americkou stranou o novej vhodnej lokalite su uz od leta 2003 dost intenzivne. Pravdou vsak je, ze americka strana uz odmietla 7 ci 8 roznych lokalit navrhovanych mestom. Momentalne cakame na vyjadrenie k lokalite na casti praveho dunajskeho brehu, ktora v rokovaniach americkej strane doteraz najviac vyhovovala. Musim vsak uprimne povedat, ze pochopitelne nejde o hotovy pripraveny objekt, ale iba o uzemie, pozemok. Otazka faktickeho prestahovania zastupitelskeho uradu USA teda nie je mozna v priebehu najblizsich par mesiacov.

V tejto suvislosti moze byt tiez zaujimavy vyvoj okolo prezidentskej kampane a volieb, ktore sa budu konat v novembri t.r. V pripade vymeny v Bielom dome mozno ocakavat aj zmeny v zastupeniach americkych diplomatickych misii vo svete. Obavame sa, ze situacia okolo oplotenia na Hviezdoslavovom namesti je totiz uz v takej faze – zacina sa totiz stavebne konanie – ze realne by jej mohla zabranit uz iba zmena postojov a dobra vola zo strany americkeho zastupitelskeho uradu. Bolo by to velke gesto voci obcanom Bratislavy, ktori donedavna urcite patrili medzi najvacsich priatelov USA.

Milan Vajda, hovorca primatora, 13. 02. 2004

Zdroj: http://www.bratislava.sk/diskusia/iz.asp?z=4038&r=1002&k=1002&m=0

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stanovisko MK SR k oploteniu veľvyslanectva USA

V roku 2002 podpísal primátor Bratislavy zmluvu s veľvyslanectvom USA v Bratislave, v ktorej je garantované právo veľvyslanectva realizovať všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. V zmluve sa uvádza: „Mesto týmto poskytuje Spojeným štátom výlučné a neobmedzené právo kontrolovať všetok prístup do Bezpečnostnej zóny, vrátane práva vylúčiť všetku premávku vozidiel. (…)

O okolí Veľvyslanectva USA sa diskutuje

Veľvyslanectvo USA sa od teroristických útokov na WTC a Pentagón v roku 2001 snaží o posilnenie ochrany svojej budovy na Hviezdoslavovom námestí. Navrhované opatrenia však narážajú na odpor.
Veľvyslanectvo chce posilniť bezpečnosť vybudovaním vysokého kovového plota a ďalšími ochrannými prvkami.

Plot okolo ambasády USA nebude

Trojmetrový bezpečnostný plot pred ambasádou USA v Bratislave nebude. Dohodli sa na tom v stredu americký veľvyslanec Ronald Weiser s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským a starostom mestskej časti Staré mesto Petrom Čiernikom.

Proti plotu pred ambasádou USA protestovalo asi sto ľudí

BRATISLAVA 21. februára 2004 (SITA) – Približne sto ľudí dnes od 14:00 protestovalo proti plánovanému oploteniu amerického veľvyslanectva pred jeho sídlom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pokojná demonštrácia s transparentmi, na ktorých boli heslá Stop oploteniu, či Plot áno, ambasádu nie, trvala približne hodinu.

B. Bystrica: Kalvária patrí do ochranného pásma pamiatkovej rezervácie

Banskobystrická kalvária na úpätí kopca Urpín, v ktorej areáli chcelo banskobystrické biskupstvo postaviť štyri bytové domy, vzdelávací inštitút a penzión pre seniorov, patrí do ochranného pásma mestskej Pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica. Ochranné pásmo, ktoré zahŕňa aj kalváriu, vyhlásil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky 19. marca na druhýkrát, keď prvé rozhodnutie z roku 2008 vrátil krajský súd na ďalšie konanie.