Proti plotu pred ambasádou USA protestovalo asi sto ľudí

BRATISLAVA 21. februára 2004 (SITA) – Približne sto ľudí dnes od 14:00 protestovalo proti plánovanému oploteniu amerického veľvyslanectva pred jeho sídlom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pokojná demonštrácia s transparentmi, na ktorých boli heslá Stop oploteniu, či Plot áno, ambasádu nie, trvala približne hodinu.”Demonštrujeme, aby sme zachránili naše historické jadro, naše pamiatky a aby sme zachránili vlastnú česť,” povedal pre agentúru SITA organizátor demonštrácie Marián Nemec. Ako ďalej uviedol, s počtom zúčastnených je spokojný a v prípade, že by to plánovanému vybudovaniu oplotenia mohlo zabrániť, zorganizuje aj ďalší protest. “Chceme zastaviť absurdný nápad postaviť trojmetrové oplotenie v historickom centre mesta, je to barbarský zásah do architektúry námestia,” dodal.

Americké veľvyslanectvo môže plot vybudovať na základe zmluvy, ktorú s nimi v roku 2002 podpísal bývalý bratislavský primátor Jozef Moravčík. Ako sa v nej uvádza, mesto poskytuje Spojeným štátom výlučné a neobmedzené právo kontrolovať všetok prístup do bezpečnostnej zóny, vrátane práva vylúčiť všetku premávku vozidiel. USA sú tiež oprávnené nainštalovať a udržiavať na svoje vlastné náklady systém stĺpov a iných bezpečnostných prvkov.

(SITA, vo;pu), 0103

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stanovisko MK SR k oploteniu veľvyslanectva USA

V roku 2002 podpísal primátor Bratislavy zmluvu s veľvyslanectvom USA v Bratislave, v ktorej je garantované právo veľvyslanectva realizovať všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. V zmluve sa uvádza: „Mesto týmto poskytuje Spojeným štátom výlučné a neobmedzené právo kontrolovať všetok prístup do Bezpečnostnej zóny, vrátane práva vylúčiť všetku premávku vozidiel. (…)

Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia

Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia pred budovou zastupiteľského úradu USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Samospráva hlavného mesta SR Bratislava vníma rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o zrušení stanoviska Krajského pamiatkového úradu Bratislava predovšetkým ako politické rozhodnutie, ktoré je motivované snahou vlády SR o ústretovosť a záujmom na dobrých bilaterálnych vzťahoch s administratívou Spojených štátov v čase zavŕšenia integračných snáh Slovenska do Európskej únie a NATO.

Plot okolo ambasády USA nebude

Trojmetrový bezpečnostný plot pred ambasádou USA v Bratislave nebude. Dohodli sa na tom v stredu americký veľvyslanec Ronald Weiser s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským a starostom mestskej časti Staré mesto Petrom Čiernikom.

O okolí Veľvyslanectva USA sa diskutuje

Veľvyslanectvo USA sa od teroristických útokov na WTC a Pentagón v roku 2001 snaží o posilnenie ochrany svojej budovy na Hviezdoslavovom námestí. Navrhované opatrenia však narážajú na odpor.
Veľvyslanectvo chce posilniť bezpečnosť vybudovaním vysokého kovového plota a ďalšími ochrannými prvkami.