SNM predstaví to najzaujímavejšie zo svojich zbierok

Obrázok k článku

To najzaujímavejšie, čo za posledných 15 rokov pribudlo do zbierok Slovenského národného múzea (SNM), možno spoznať od piatka v sídelnej budove národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Výstava “4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli” ponúkne až do polovice októbra unikátne exponáty, napríklad Justovu zbierku, poklad z bratislavského hradného vrchu i nálezy kostrových pozostatkov Keltov z 1. storočia našim letopočtom z nedávneho archeologického výskumu na Bratislavskom hrade. Agentúru SITA o tom informovala Dagmar Brisudová z centrum múzejnej komunikácie SNM.

 

Slovenské národné múzeum počas svojej vyše 120-ročnej histórie zhromaždilo viac ako štyri milióny zbierkových predmetov. Získanie predmetov kultúrnej hodnoty do múzeí je často jediným spôsobom ako ich zachrániť pred zničením či nelegálnym vývozom do zahraničia. SNM, tak ako iné múzeá či galérie, svoje zbierky rozširuje kúpou, darom, vlastným výskumom, prevodom správy a zámenou s iným múzeom alebo galériou. Na výstave 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli sprístupní aj veľký výber z pokladu stredovekých mincí zo Svätého Jura, pápežskú bulu z 15. storočia získanú výskumom Spišského hradu či Priamiho plán opevnenia Hradu Červený Kameň. K najcennejším akvizíciám SNM od roku 2000 patria diela špičkovej slovenskej gotiky, tzv. Anjeli svetlonosi a rovnako plastika Únos Európy z viedenskej porcelánky. Návštevníci výstavy si tiež pozrú staroegyptskú mumifikovanú ruku zo zbierok Kráľovského katolíckeho gymnázia v Bratislave. Vystavený bude aj Meteorit Košice s hmotnosťou 2 167,4 gramu. Ide o najväčší úlomok z meteoru, ktorý v roku 2010 zažiaril na nočnej oblohe nad strednou Európou a následne dopadol neďaleko Košíc. Chýbať nebudú ani preparáty veľkých mačkovitých šeliem, ktoré sú bezprostredne ohrozené vyhynutím a do SNM sa dostali zo zoologických záhrad po uhynutí zvierat. Napríklad štvormilióntym kusom v zbierkovom fonde Slovenského národného múzea je lev kráľovský z bojnickej ZOO, ktorý je zároveň vyobrazený na plagáte k výstave.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Začiatky Slovenského národného múzea

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné.

Slovenské národné múzeum

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť.