Poklady zo zbierok SNM možno vidieť už len do nedele

Obrázok k článku

To najzaujímavejšie a najvýznamnejšie čo po roku 2000 pribudlo do zbierok Slovenského národného múzea (SNM) možno vidieť v sídelnej budove múzea v Bratislave už len do nedele. Organizátori výstavy “4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli” pripravili k jej koncu na nedeľu 15. januára derniéru. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM, na záverečný program k výstave pozývajú do národného múzea na Vajanského nábreží 2 o 15:00. „Pre všetkých záujemcov pripravili kurátori výstavy – Gabriela Podušelová a Ján Kautman lektorský výklad o spôsoboch, skúsenostiach a úskaliach získavania nových prírastkov do múzea. Predstavia vystavené predmety, priblížia kuriózne osobné príbehy, ktoré sa k niektorým viažu v súvislosti s cestou, akou sa dostali do zbierkového fondu SNM. Pre návštevníkov podujatia je pripravený malý kvíz s možnosťou vyhrať reprezentatívnu obrazovú publikáciu Slovenské národné múzeum, ktorá vyšla pri príležitosti 120 výročia vzniku inštitúcie,“ informovalo SNM v tlačovej správe o derniére.

Výstavu “4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli“ otvorilo národné múzeum vlani 19. februára. Sprístupnilo na nej unikátne exponáty múzeí SNM získané za ostatných 15 rokov. Slovenské národné múzeum počas svojej vyše 120-ročnej histórie zhromaždilo viac ako štyri milióny zbierkových predmetov. Získanie predmetov kultúrnej hodnoty do múzeí je často jediným spôsobom ako ich zachrániť pred zničením či nelegálnym vývozom do zahraničia. SNM, tak ako iné múzeá či galérie, svoje zbierky rozširuje kúpou, darom, vlastným výskumom, prevodom správy a zámenou s iným múzeom alebo galériou. Na výstave 4 milióny v múzeu – Čo sme nadobudli sprístupnilo aj veľký výber z pokladu stredovekých mincí zo Svätého Jura, pápežskú bulu z 15. storočia získanú výskumom Spišského hradu či Priamiho plán opevnenia Hradu Červený Kameň. K najcennejším akvizíciám SNM od roku 2000 patria diela špičkovej slovenskej gotiky, tzv. Anjeli svetlonosi a plastika Únos Európy z viedenskej porcelánky. Návštevníci výstavy tiež môžu vidieť staroegyptskú mumifikovanú ruku zo zbierok Kráľovského katolíckeho gymnázia v Bratislave. Nechýbajú ani preparáty veľkých mačkovitých šeliem, ktoré sú bezprostredne ohrozené vyhynutím a do SNM sa dostali zo zoologických záhrad po uhynutí zvierat. Napríklad štvormilióntym kusom v zbierkovom fonde Slovenského národného múzea sa stal lev kráľovský z bojnickej ZOO, ktorý je zároveň vyobrazený na plagáte k výstave.

Výstava sa dá vidieť do nedele, každý deň od 9:00 do 17:00. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O parížskom úspechu slovenskej gotiky v SNG

Netradičnú dokumentačnú reportáž o výstave neskorej gotiky Slovenska Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku, ktorá od septembra do januára žala úspechy v parížskom Múzeu Cluny, ponúka do polovice februára Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Kurátor výstavy Dušan Buran na nej predstavuje v rámci Kabinetu starého umenia vo Vodných kasárňach na Rázusovom nábreží zákulisie tohto medzinárodného projektu. Pod názvom Všade dobre, doma najlepšie! (Nulle part aussi bien que chez soi!) môžu návštevníci vidieť gotické artefakty v ich transportných obaloch – drevených škatuliach. Dostanú sa aj k ohlasom na výstavu, ktorú videlo približne 105 tisíc ľudí, vo francúzskej a našej tlači. Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná z marketingu a komunikácie SNG, výstava tak ponúka jedinečnú možnosť vidieť vybrané diela z parížskej výstavy. Následne totiž poputujú svojim majiteľom.

Osemdesiat rokov národného múzea v hlavnom meste

Osemdesiate výročie od slávnostného otvorenia v Bratislave oslávi začiatkom mája Slovenské národné múzeum (predtým Zemedelské múzeum). Jubileum svojho vzniku si múzeum, ktoré má v súčasnosti najvyšší počet zbierok na Slovensku, pripomenie presne 4. mája. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Huttanová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea (SNM), pred 80 rokmi – 4. mája 1930 sa v novopostavenej sídelnej budove Zemedelského múzea na Vajanského nábreží na jej slávnostnom otvorení zišli vtedajší najvyšší predstavitelia politického a verejného života Československa, zástupcovia diplomatického zboru, kultúrnych inštitúcií, hospodárskych korporácií, vysokých a špecializovaných škôl s poľnohospodárskym zameraním. Prvých návštevníkov múzea čakali expozície troch novozriadených múzeí – Zemedelského múzea (1924), Lesníckeho múzea (1927) a Slovenského vlastivedného múzea (1923).